Πήγασος-Ολυμπιακός 0-3: Με Τζούριτς και Γκαρά

Ο Ολυμπιακός με τον Τζούριτς στην εξάδα, τον Στερν εκτός αγώνα και τον Γκαρά να κάνει ντεμπούτο κέρδισε 3-0 τον Πήγασο στην Πολίχνη.

Πρώτοι σκόρερ οι Ιντάλγκο και Τζούριτς σε δυο σετ (8/9, 1 μπλοκ, 1 άσο) με 10 πόντους, ο Παγένγκ είχε 3 μπλοκ, ενώ στο τρίτο σετ έπαιξε ο Γκουσταβάο με 1 μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ όπου ο Πήγασος προηγήθηκε 21-19, αλλά με ένα σερί 1-6 έφτασε πρώτος στο νήμα.

Μετά την επικράτηση κόντρα στον ΠΑΟΚ, στην πρεμιέρα ο Θρύλος διπλασίασε τις νίκες του στη Volley League. Ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ (22-25, 20-25, 20-25) από την έδρα του Πήγασου Πολίχνης και έκανε το «δυο στα δυο» στη Volley League, πριν τον 2ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League στη Ρουμανία (θα αναβληθεί ο αγώνας με τον Άθλο Ορεστιάδας).

Οι πρωταθλητές (που αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό διαγώνιο Τόνσεκ Στερν) ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με εξαίρεση το 1ο σετ, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά με ένα 6-1 σερί το ανέτρεψαν, έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση. Ο Δημήτρης Τζούριτς που αγωνίστηκε ως βασικός, ήταν εξαιρετικός με 7/8 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 1 άσο, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιντάλγκο με 10 πόντους που προήλθαν από 9/11 επιθέσεις και 1 άσο για τον Ολυμπιακό που είχε 64% στην επίθεση.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 σε 71’. 22-25 (26’), 20-25 (22’), 20-25 (23’)
*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 2 άσους, 31 επιθέσεις, 0 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού από 4 άσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (6/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ζουπάνι 7 (7/14 επ.), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 10 (8/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (9/11 επ., 1 άσος, 72% υπ. - 72% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ. - 50% άριστες), Γκαράς (λ.), Γκουσταβάο 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Χανδρινός 2 (2/3 επ.)

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 5 (5/13 επ., 67% υπ. - 56% άριστες), Προύσαλης, Κανέλλος 5 (4/6 επ., 1 άσος), Κεσεσίδης 3 (3/6 επ.), Λεόν 10 (9/19 επ., 1 άσος, 50% υπ. - 50% άριστες), Μήλης 5 (5/13 επ.) / Μπουράκης (λ., 50% υπ. - 50% άριστες), Γιακαμακίδης, Τζιουμάκας 3 (3/8 επ.), Καπετανίδης 2 (2/3 επ., 33% υπ. - 17% άριστες), Τσαλικιάν

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ντάνιελ Καστελάνι: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Δεν ξεκινήσαμε όσο επιθετικά θα θέλαμε αλλά στο μέσον του σετ ξεκινήσαμε να παίζουμε το παιχνίδι μας. Μου άρεσε πολύ το μπλοκ άμυνα που είχαμε, όπου κάθε μέρα που περνάει το παίζουμε και καλύτερα. Ήταν μια καλή μέρα για εμάς».

Δημήτρης Τζούριτς: «Αρχικά είμαι πολύ χαρούμενος που μετά από δώδεκα χρόνια έκανα την πρώτη μου εμφάνιση με τον Ολυμπιακό. Όσοι γνωρίζουν ξεκίνησα από τον Ολυμπιακό. Μεγάλωσα στον Ολυμπιακό. Με κάνει πρέπει να το πω ιδιαίτερα χαρούμενο που μπήκα και συνεχίζω να μπαίνω στο κλίμα της ομάδας. Σημαντική νίκη, σημαντικοί τρεις πόντοι. Απαραίτητοι άμα μπορώ να το πω έτσι και πάμε μπροστά. Παιχνίδι με παιχνίδι έχουμε ακόμα μεγάλο περιθώριο βελτίωσης και πιστεύω αγώνα με τον αγώνα θα γίνει αυτό».