Ολυμπιακός-Μίλων 3-0: Στον τελικό ο Θρύλος

Μετά από ένα συναρπαστικό τρίτο σετ ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 τον Μίλωνα και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός.

Ο Ολυμπιακός είχε εκτός αγώνα τον Τζιάβρα με ενοχλήσεις στη μέση, τον αντικατέστησε ο Δαλακούρας και τον εμπύρετο Κουμεντάκη που έδωσε τη θέση του στον Χανδρινό.

O Oλυμπιακός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και ο Μίλων προηγήθηκε 15-17, η ομάδα του Τζουλιάνι ισοφάρισε σε 22-22 για ακολουθήσουν δυο άσοι και μια επίθεση του Ιντάλγκο για το 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνεχώς το προβάδισμα, είχαμε μια αψιμαχία Ιντάλγκο-Ανδρεάδη με αποτέλεσμα να δεχθούν από μια κίτρινη κάρτα, ενώ όταν ο Κουβανός ειρωνεύτηκε τον Νανόπουλο μετά από ένα άσο αντέδρασε ο Ψάρας που είπε «είναι 17 χρονών το παιδί, ακόμη σχολείο πηγαίνει». Το σετ έληξε 25-18, με 7 άσους του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο σετ είχαμε εναλλαγές στο σκορ, με τον Μίλωνα να χάνει 4 σετ μπλοκ και τον Ολυμπιακό να κερδίζει 29-27 με άσο του Παπαγγελόπουλου και επίθεση του Ιντάλγκο.

Τα σετ 3-0 (σε 77’): 25-20, 25-18, 29-27

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 14 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων, ενώ του Μίλωνα από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Στερν 16 (10/17 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (4/5 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χανδρινός 12 (8/14 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 59% άριστες), Τράβιτσα 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (11/15 επ., 7 άσοι, 62% υπ. – 50% άριστες) / Δαλακούρας (λ., 36% υπ. – 32% άριστες)

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 12 (8/19 επ., 4 άσοι), Μολίνα 22 (21/28 επ., 1 άσος, 56% υπ. – 44% άριστες), Εφραιμίδης 5 (3/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 44% άριστες), Χερ 1 (1/1 επ.) / Χανδρινός Α. (λ., 31% υπ. – 31% άριστες), Δημητούλης, Σεμιτέκολος (λ.), Στράτος