Νίκη με Μαρκέζ και Τζούριτς για τον ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» νίκησαν με 3-0 σετ τη ρουμανική CSM Βουκουρεστίου, σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη στη 2η ημέρα του διεθνούς τουρνουά που διοργανώνουν στη Θεσσαλονίκη.

Το σύνολο του Σέρτζιου Στάνκου νίκησε με 3-0 την CSM Βουκουρεστίου, με τον Μαρκέζ να ξεχωρίζει πετυχαίνοντας 13 πόντους. Θετική εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Τζούριτς (11 πόντους) και Σαφράνοβιτς (9 πόντους). Καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν ο Μαριάν Μπάλα ο οποίος σημείωσε 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με σχετική ευκολία στα δύο πρώτα σετ (25-19, 25-17), αλλά στο τρίτο και τελευταίο δυσκολεύτηκε. Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 21-16 στο σκορ, εν τέλει έκανε την μεγάλη ανατροπή και με 26-24 «καθάρισε» το παιχνίδι.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 26-24

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και της CSM 1 άσσος, 42 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 26-24)

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 13π., Φίλιποφ 4, Γκόρτσανιουκ 7, Τζούριτς 11, Τακουρίδης 6, Σαφράνοβιτς 9 / Κωνσταντινίδης (λ. – 68%υπ.), Μπούτος 1, Γάτσης, Εφραιμίδης Ν. (λ).

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μάριαν Απόστου): Τζιονέα 4, Ντουμίτρου, Βολόγκα 6, Μπάλα 13, Μποντέα 11, Ιφτιμε 11 / Ρομανέσκου (λ. – 55%υπ.), Γκελίνσκι, Αλτέα, Περέιρα 1.

Το πρόγραμμα του τουρνουά

Παρασκευή 21/9
18.00: Χάλκμπανκ Άγκυρας – CSM Βουκουρεστίου 3-2 (19-25, 25-18, 25-21, 20-25, 15-13)
20.00: ΠΑΟΚ – OK Bοϊβοντίνα Σέμε 1-3 (25-18, 21-25, 22-25, 22-25)

Σάββατο 22/9
18.00: ΠΑΟΚ – CSM Βουκουρεστίου 3-0 (25-19, 25-17, 26-24)
20.00: Χάλκμπανκ Άγκυρας – OK Bοϊβοντίνα Σέμε

Κυριακή 23/9
16.00: OK Bοϊβοντίνα Σέμε – CSM Βουκουρεστίου
18.00: ΠΑΟΚ – Χάλκμπανκ Άγκυρας*H είσοδος θα είναι ελεύθερη για τον αγώνα της Κυριακής.