ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 1-3: Το τρικ του Ανδρεόπουλου και τα λάθη των διαιτητών με σετ 34-36 (vid)

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για πέμπτη φορά 3-1 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 36-34 στο τέταρτο σετ με τρικ του Ανδρεόπουλου και λάθη των διαιτητών.

Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 20-15 και ο Ανδρεόπουλος απέσυρε τους βασικούς Ερνάντες, Κόβαρ, Πετρέας για το τάι μπρέικ, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ χαλάρωσαν και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-19. Εκεί επανήλθαν οι βασικοί και το σετ τελείωσε με 34-36 με χαμένο σερβίς του Βουλκίδη και επίθεση του Ερνάντες.

Στο σετ έγιναν δυο σοβαρά λάθη από τους διαιτητές, στο 22-21 ο Ερνάντες χτύπησε το κάτω μέρος του φιλέ, δεν το είδαν Παπακοσμάς, Γεωργιάδης, η φάση συνεχίστηκε και ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν μπορούσαν να χρησιμοποιούσαν το VAR γιατί έπρεπε να διακοπεί η φάση την ώρα της παράβασης και όχι με τη λήξη του, Νωρίτερα σε κανονικό μπλοκ άουτ του Ράπτη δόθηκε παράβαση στον ΠΑΟΚ χωρίς να καταλάβουμε τον λόγο. Καλώς ο διαιτητής Γεωργιάδης δεν έδωσε βίντεο ρέφερι στον Παναθηναϊκό, που είχε πάρει και τα δυο, όπως κακώς έγινε στο Σούπερ Καπ.

Aπο εκεί και πέρα μετά το 23-23 ο ΠΑΟΚ έχασε 8 σετ μπολ, με δυο χαμένα σερβίς του Βαν Ντε Ντρις, ένα του Βουλκίδη, αλλά και ημιτελείς επιθέσεις του Ράπτη. O Παναθηναϊκός είχε κουρασμένους και υστερήσαντες τους Ερνάντες, Κόβαρ, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει για πέμπτη φορά και ο Μιλενκόσκι δήλωσε «είμαι κακός προπονητής γιατί δεν προετοίμασα ψυχολογικά τους παίκτες μου, κακός προπονητής γιατί έχασα για πέμπτη φορά από την ίδια ομάδα, κακός προπονητής γιατί δεν μπόρεσα με τον ΠΑΟΚ να κερδίσω τον Παναθηναικό, ενώ πέρυσι με τη Σύρο τον κέρδισα τέσσερις φορές και πήρα και έναν τίτλο».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Συμφωνώ πως είναι η πιο δύσκολη νίκη που έχουμε κάνει εφέτος. Η σημερινή νίκη μας κρατάει κοντά στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Δεν θέλω να κοιτάω βαθμολογίες. Προσπαθώ να φτιάξω κάθε φορά μία κατάσταση στην ομάδα ώστε να βρίσκει νέο στόχο για τη νίκη. Ολα μας τα παιχνίδια τελειώνουν τα μεσάνυχτα».

Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 25-16, 24-26, 34-36) σε 132'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (13/29 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Κόστα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/47 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. - 31% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 54% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (19/34 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Ερνάντεζ 20 (16/44 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 30% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μάρκου, Κωστόπουλος.