Άθλος Ορεστιάδας-Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 0-3: Με την μπαγκέτα του Σένισιτς

Mε επιθετική αιχμή τον Φρομ και ευδιάθετη ομάδα με τον ερχομό του Αλεξάνταρ Σένισιτς, ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ κέρδισε με ανατροπή στο πρώτο σετ, 3-0 τον Άθλο Ορεστιάδας στη Θράκη.

Οι παίκτες του Φοίνικα ΟΝΕΧ άλλαξαν πρόσωπο με την αλλαγή προπονητή, αν και μπήκαν μουδιασμένοι στο ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-2, 10-5 και 18-15. Με τα σερβίς του Ιερεζουέλο έκαναν την ανατροπή και με μπλοκ του Παπαλεξίου πήραν κεφάλι στο σκορ 18-19. Ο Φρομ έκανε το 21-21, αστόχησε για το 22-21, ισοφάρισε όμως δυο φορές 22-22 και 23-23 για να δώσει το σετ μπολ ο Ριζόπουλος (24-23). Ισοφάρισε ο Μιχάλοβιτς, το χαμένο σερβίς του Τζούριτς έκανε το 25-24, μπλοκ του Παπαλεξίου στον Ντε Πρα (25-25), Ντε Πρα 26-25, Μιχάλοβιτς 26-26 και 26-27, για να τελειώσει 26-28 το σετ με άουτ του Ντε Πρα.

Εύκολα πήρε το δεύτερο σετ ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ με 21-25 και βάδιζε ολοταχώς για το 0-3, αφού προηγήθηκε 19-23 με άουτ σερβίς του Κασαμπαλή (Μέσω τσάλεντζ) και κόκκινη κάρτα στον Ριζόπουλο για διαμαρτυρία. Eκεί έγινε τρομερό λάθος από διαιτητές και γραμματεία και έκλεψαν δυο πόντους από τον Φοίνικα. Στο 18-22 είχαμε άουτ σερβίς του Κασαμπαλή, που δόθηκε άσος. Με το var φάνηκε ότι ήταν άουτ και με την κόκκινη κάρτα το σκορ έπρεπε να γίνει 18-24, Συνεχίστηκε όμως από το 19-23. Ο Άθλος όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη του, ισοφάρισε 23-23 με άουτ του Μιχάλοβιτς και δύο επιθέσεις του Ντε Πρα. Ο Φρομ όμως και ο Τζούριτς τελείωσαν το σετ με 23-25.