Παναθηναϊκός-Φοίνικας 3-2: Μετά το 1-2 πήρε μόλις 16 πόντους!

Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε 1-2 στο Μαρούσι, αλλά μετά κατέρρευσε και έχασε από τον Παναθηναϊκό με 25-11 και 15-5!

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 4-7 για να χάσει μάλιστα και κόντρα από κακή υποδοχή με τον ΠΑΟ να απαντά άμεσα για το 7-7 και στο 11-11 να χτυπά ο Φράγκος καθώς με τα δικά του σερβίς το σκορ πήγε στο 16-11 (συνεχόμενα μπλοκ Ρανγκέλ στον κακό Φρομ). Το σετ έμοιαζε να έχει τελειώσει, αλλά ο ΠΑΟ άρχισε τα λάθη για να μειωθεί η διαφορά (16-13, 17-16) και να ισοφαρίσει 22-22 ο Φοίνικας. Οι Συριανοί μάλιστα έχασαν κόντρα επίθεση με τον Μιχάλοβιτς για το προσπέρασμα και στο 24-23 το μπλοκ του Ερνάντες στον Κλίνκεμπεργκ τελείωσε το σετ.

Το β' σετ ήταν μια μάχη πόντο με πόντο με τα αίματα να ανάβουν στο 10-11. Οι Συριανοί ζήτησαν 4 μπάλες, ο Βουδούρης έδωσε τον πόντο στον ΠΑΟ (11-11), αλλά μετά τις διαμαρτυρίες ζήτησε να πάει κοντά του ο δεύτερος διαιτητής, Γεροθόδωρος και μετά από τη σύντομη συνομιλία τους έδειξε Φοίνικα. Αμέσως είχαμε έκρηξη από τον πάγκο του ΠΑΟ με τον Ανδρεόπουλο να φτάνει στην καρέκλα του διαιτητή, ο οποίος μετά από νέα συνομιλία με τον δεύτερο έδειξε Παναθηναϊκό (προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων) και κόκκινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο.

Με την επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 11-14, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε με άσο του Κόβαρ 17-17, για να ακολουθήσει η κατάρρευση. Ο Φοίνικας με επιμέρους σκορ 1-6, προηγήθηκε 18-23 και 19-24 για να κλείσει το σετ στο 22-25 με χαμένο σερβίς του Φράγκου.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-5, για να δεχθεί εκεί νέο σερί με τα μπλοκ του Τζούριτς για το 6-9, ενώ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 11-15. Ο ΠΑΟ μείωσε γρήγορα σε 13-15, αλλά το 14-16 έγινε 14-19 με υπέρβαση Κωστόπουλου (έκανε ως λίμπερο πάσα με δάχτυλα μέσα από τα 3 μέτρα) και δύο μπλοκ του Τζούριτς και μ' ένα ακόμη δικό του στον Κόβαρ διαμορφώθηκε το 19-25 για το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Ιερεζουέλο τραυματίσθηκε στο 9-8 και ο Φοίνικας κατέρρευσε και έχασε 25-11. Στο τάι μπρέικ, επανήλθε ο Ιερεζουέλο, αλλά ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 15-5.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 1 άσσο, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (6/17 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Πετρέας 5 (3/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 17 (11/25 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 61% υπ. - 39% άριστες), Ερνάντεζ 30 (25/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Κωστόπουλος (λ, 55% υπ. - 32% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 18 (17/37 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 3 (3/5 επ.), Κλίνκενμπεργκ 10 (10/23 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Τζούριτς 11 (4/8 επ., 7 μπλοκ), Φρομ 13 (12/29 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. - 19% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαλεξίου, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος.