Φοίνικας-Ολυμπιακός 1-3: Με 12 άσσους, 11 μπλοκ και λίμπερο τον Δαλακούρα

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δυνατό φιλικό κέρδισε στην Ερμούπολη 3-1 τον Φοίνικα Σύρου.

Πολύ καλά σημάδια, στο πρώτο φιλικό με τον Φοίνικα στη Σύρο, έδειξε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ () των γηπεδούχων, μετρώντας 12 άσσους και 11 μπλοκ, σε ένα ματς που αγωνίστηκαν με βασικό λίμπερο τον Δαλακούρα.

Ο Θρύλος πήρε εύκολα το πρώτο σετ (17-25), έπειτα ισοφαρίστηκε, αλλά στη συνέχεια, αντέδρασε και «καθάρισε» τη νίκη με 3-1, με πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 22 πόντους (14/28 επ.). Την Παρασκευή (7/10) την ίδια ώρα (18:15), η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι θα δώσει νέο φιλικό στη Σύρο, με τον Φοίνικα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-2 του Φοίνικα. Με «όπλο» το σερβίς και τέσσερις διαδοχικούς άσσους του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +10 (13-23), κερδίζοντας στη συνέχεια το σετ με 25-17. Σε ένα σετ, στο οποίο ο Θρύλος μέτρησε επτά άσσους και τέσσερα μπλοκ, ενώ είχε 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/16 επ.).

Στο δεύτερο σετ, ο Λινάρδος ισοφάρισε σε 4-4, με εξαιρετικό άσσο, με τον Φοίνικα Σύρου να περνάει μπροστάμε 8-5. Στερν και Κουμεντάκης μείωσαν σε 11-8 και 12-9, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (20-16), όμως ο Λινάρδος σκόραρε για το 20-17. Με σερί 5-0, η ομάδα της Σύρου κατέκτησε το σετ (1-1) με 25-17.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-5, με επίθεση του Στερν, όμως ο Φοίνικας προσπέρασε (9-8). Ο Λινάρδος ισοφάρισε σε 9-9, με πρώτο χρόνο, ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 12-12, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στη συνέχεια προβάδισμα με +3 (21-18). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια (21-21), με τον Ιντάλγκο, με τον Στερν να ισοφαρίζει ξανά (22-22). Με χτύπημα του Κουμεντάκη, ο Θρύλος πέρασε μπροστά με 24-23, με τον Στερν να «καθαρίζει» το σετ (23-25).

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 5-0, με καρφί του Ιντάλγκο. Ο Παγένκ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (3-9) για τον Θρύλο, ο Φοίνικας μείωσε σε 9-6, με τον Στερν να κάνει το 15-13, με νέο άσσο! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το +2 (14-16), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 17-17. Με μπλοκ του Στερν, ο Ολυμπιακός έκανε το 20-18, με τον Ιντάλγκο να καρφώνει για το 22-20. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (22-24) και κατέκτησε το 25-22.

Τα σετ 1-3: 17-25, 25-17, 23-25, 22-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-17

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 23-25

4ο σετ: 2-8, 14-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου, ενώ οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλου.

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 16π. (14/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (3/3 επ.), Ιερεσουέλο 7 (3/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κλίνκενκμπεργκ 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 43% υπ.-29% άριστες), Τζούριτς 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Φρομ 13 (10/23 επ., 3 άσσοι, 40% υπ.-20% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 58% υπ.-50% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/3 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11π. (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 22 (14/28 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (8/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ.-44% άριστες), Τράβιτσα 5 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Ιντάλγκο 12 (10/22 επ., 2 άσσοι, 41%υπ.-23% άριστες) / Δαλακούρας (λ., 37% υπ.-26% άριστες), Χανδρινός 1 (1/1 επ.), Ζουπάνι, Παπαγγελόπουλος

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος που παίξαμε ένα τόσο δυνατό φιλικό παιχνίδι, μια τέτοια δυνατή προπόνηση, καθώς ξέρουμε πως ο Φοίνικας είναι μια πολύ δυνατή ομάδα. Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, κυρίως είμαι ικανοποιημένος από την προσέγγιση των αθλητών μου απέναντι σε ένα τόσο δυνατό παιχνίδι. Αγωνιστικά, είμαι ευχαριστημένος από την κόντρα μπάλα, η ομάδα μας έδειξε πως είναι σε θέση να παίξει καλό βόλεϊ. Θα παίξουμε και ένα δεύτερο φιλικό με τον Φοίνικα, θα έχω την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω και τα υπόλοιπα παιδιά, ο στόχος μας είναι να αγωνιστούν όλοι οι παίκτες μας. Περιμένω όμως και το ίδιο αποτέλεσμα και από τους παίκτες, που στο πρώτο ματς ήταν στον πάγκο».

Ανέστης Δαλακούρας: «Αυτά τα φιλικά είναι πολύ δυνατά και τα περιμένουμε να δούμε την κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα μας. Δείξαμε και καλά και κακά στοιχεία, κάτι λογικό για αυτή την περίοδο. Αυτά τα σκαμπανεβάσματα πρέπει να τα εξαλείψουμε. Αυτό θα γίνει με τις προπονήσεις. Δείξαμε καλά στοιχεία και αυτά πρέπει να διατηρήσουμε. Χαίρομαι να βοηθάω την ομάδα, ελπίζω τα παιδιά να γυρίσουν γρήγορα κοντά μας καθώς μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο».