Volley League Ανδρών: Με άνεση ο ΟΦΗ το 1-0 κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας

Ανώτερος ήταν ο ΟΦΗ κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας το βράδυ της Τετάρτης στο Ηράκλειο και έκανε εύκολα το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Volley League ανδρών με 3-0 σετ.

Ο ΟΦΗ ανώτερος σε όλους τους τομείς νίκησε δίκαια τον Φίλιππο Βέροιας με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Volley League που έγινε στο Βαρδινογιάννειο και έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Η παραμονή θα κριθεί στις 4 νίκες συνολικά.

Oπως φαίνεται και από το σκορ ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και συνάντησε δυσκολίες μόνο στο 2ο σετ όταν ο Φίλιππος πίεσε για να ισοφαρίσει.

Στο 1ο σετ ο ΟΦΗ με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση πήρε από νωρίς προβάδισμα 9-4 και αργότερα με 18-9.

Το 2ο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο. Μετά το 10-10 ο ΟΦΗ με δύο επιθέσεις του Ντεουίς έκανε το 12-10, αλλά ο Φίλιππος ισοφάρισε 14-14. Ο ΟΦΗ ξέφυγε 21-18 με μπλοκ και άσσο του Βάργκας, αλλά και πάλι ο Φίλιππος μείωσε σε 22-20. Ο ΟΦΗ άντεξε την πίεση και πήρε το σετ 25-22.

Στο 3ο σετ ο ΟΦΗ μπήκε με προβάδισμα 4-0, ενώ με νέο σερί 4-0 ξέφυγε 19-10 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Παρασκευή στις 20:00 και πάλι στο ΒΑΚ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη (Σύνδεσμος Κρήτης)