Ολυμπιακός-Μίλων 3-0: Πλησίασε τον ΠΑΟΚ

O Oλυμπιακός με πρώτο σκόρερ τον Μιχαήλοβιτς  κέρδισε 3-0 τον Μίλωνα και πλησίασε στους 4 βαθμούς τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Oι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν τον Μίλωνα, με 3-0 (25-20, 25-18, 25-12) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την εξ αναβολής 12η «στροφή» και πλησίασαν στους 4 βαθμούς τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με σοβαρότητα απέναντι στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και κυριάρχησε απόλυτα στο Ρέντη, πανηγυρίζοντας, έτσι, ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζουν το Σάββατο (19/2, 20:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για τη 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Volley League.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (0-2) από τον Μίλωνα, όμως με πάιπ του Μιγιαήλοβιτς, άσσο του Τέπαν και μπλοκ του Παγένκ, προσπέρασε με 3-2, αλλά στη συνέχεια, έχασε ξανά το προβάδισμα (7-8). Με πλασέ του Τέπαν, πρώτο χρόνο του Μιγιαήλοβιτς και άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (10-8), ενώ με άσσο του Ζουπάνη, έφτασαν για πρώτη φορά στο +3 (12-9). Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στο +4 (14-10), με χτύπημα του Πέριτς, προβάδισμα που κράτησε, με εξαιρετική επίθεση του Τέπαν και δυνατό μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς, για το 16-12 κόντρα στον Μίλωνα! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 21 πόντους (21-19), με μπλοκ άουτ του Πέριτς έκαναν το 22-19 και έτσι, με σερβίς του Μίλωνα πάνω στο φιλέ, κατέκτησαν το πρώτο σετ (25-20).

Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν από την αρχή, αφού μετά το 3-1, με τον Πέριτς, πάτησαν το «γκάζι» και «εκτόξευσαν» τη διαφορά επί του Μίλωνα στο +7 (13-6), με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, φτάνοντας στη συνέχεια στο +10 (17-7), με δύο σερί άσσους του Ζουπάνη. Με πλασέ του Τέπαν, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κράτησε το προβάδισμα των 10 πόντων (19-9) επί των φιλοξενούμενων, έπειτα με έξυπνη επίθεση του Μιγιαήλοβιτς, έκανε το 22-14 και έτσι, με τριπλό μπλοκ, έκανε το 2-0, με 25-18.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, έπειτα έκανε το 5-3, με άσσο του Πέριτς και στη συνέχεια, ξέφυγε με +8 (12-4) από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, με πρώτο χρόνο του Ζουπάνη. Με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στο +10 (15-5), μετά από άουτ επίθεση των αντιπάλων! Με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, ο Θρύλος κράτησε το +10 (17-7), διαφορά που διεύρυνε στην επόμενη επίθεση, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, για το +11 (18-7) και στη συνέχεια, με καρφί του Δαλακούρα, κατέκτησε το τρίτο σετ (25-12) και τη νίκη!

Τα σετ 3-0: 25-20, 25-18, 25-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Πάγιενικ 7π. (3/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 13 (9/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 92%υπ., 58%αρ.), Τεπάν 8 (7/17επ., 1 άσσος), Ζουπάνη 8 (4/9επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Πέριτς 8 (7/16επ., 1 άσσος, 55%υπ., 36%αρ.) / Ζήσης (λ. - 92%υπ., 75%αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Παπαδόπουλος Ηρακλής 1 (1/5επ.), Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 1 (1/1επ.), Εφραιμίδης 1 (1/επ., 50%υπ.).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 4π. (4/16επ., 74%υπ., 48%αρ.), Ούρτσεβιτς 1 (1/2επ.), Σπυριούνης 1 (1/11επ., 45%υπ. 27%αρ.), Καϊσλασάλο 8 (8/25επ.), Τσαρκάτογλου 6 (3/8επ., 3 μπλοκ), Ματσιέι 8 (2/7επ., 6 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 53%υ., 29%αρ.), Μούχλιας 4 (2/7επ., 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Δημόπουλος.