Champions League βόλεϊ ανδρών: Περίπατος στη Βοσνία για τον Ολυμπιακό με Μλάντοστ (3-0)!

Ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ εύκολη νίκη επί της Μλάντοστ Μπρτσκο στη Βοσνία με 3-0 σετ και βρίσκεται με το... ενάμισι πόδι στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ήταν Θρύλος στη Βοσνία!

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα έκαμψε την αντίσταση της Μλάντοστ στο Μπρτσκο και πήρε μια άνετη νίκη με 3-0 σετ, στην πρώτη αναμέτρηση για τον Α' προκριματικό γύρο του Champions League βόλεϊ ανδρών.

Το σκορ στα επιμέρους σετ ήταν 25-14, 25-11 και 25-16, εικόνα που αποδεικνύει την πολύ εύκολη επικράτηση των Πειραιωτών, οι οποίοι δεν χρειάστηκαν ούτε μία ώρα αγώνα -συγκεκριμένα 59 λεπτά!- για να φτάσουν στο 3-0. Γεγονός που τους φέρνει στη θέση του γκραν φαβορί για πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης στη ρεβάνς του Ρέντη ακριβώς σε μία εβδομάδα (13/10, 19:00).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 15-5, ουσιαστικά καθαρίζοντάς το και δείχνοντας προς τα πού θα κινηθεί ο αγώνας. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Ολυμπιακός δεν τους άφησε κανένα περιθώριο. Προηγήθηκε με 12-5 και λίγο αργότερα με 22-10, φτάνοντας πολύ γρήγορα στην κατάκτηση και αυτού του σετ με 25-11, μετά από καρφί του Μιγιαΐλοβιτς. Στο τρίτο σετ η βοσνιακή ομάδα προηγήθηκε με 1-4, αλλά οι Έλληνες αμέσως επανήλθαν και με ένα σερί 5-0 αποκατέστησαν την... τάξη (6-4). Έπειτα ξέφυγαν με 10-5 και το παιχνίδι είχε πάρει πια τον δρόμο της ολοκλήρωσης...

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εντυπωσιακό ποσοστό 80% στην επίθεση και ήταν υπέρτεροι των αντιπάλων τους σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Πέριτς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μιγιαΐλοβιτς και 13 ο Έγκλεσκαλνς.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης, μάλιστα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του πλην του Κασαμπαλή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (7/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/17 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-58%αρ.), Έγκλεσκαλνς 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνη 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (10/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-33%αρ.), Ζήσης –λ (44%υπ.-44%αρ.)/ Δαλακούρας 4 (4/5 επ., (50%υπ.-50%αρ.), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Τζιάβρας-λ, Εφραιμίδης

ΜΛΑΝΤΟΣΤ: Μίρκοβιτς 8 (8/18 επ., 56%υπ.-44%αρ.), Χουκίτσεβιτς 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-15%αρ.), Εμίνοβιτς 3 (3/11 επ.), Κίσιτς, Ντίβλαν 4 (3/17 επ., 1 άσσος), Τάνιτς 2 (2/3 επ.), Λούκιτς –λ (25%υπ.-17%αρ.)