Volley League Ανδρών: Ολοκλήρωσε με νίκη ο Φίλιππος, 3-0 τον ΟΦΗ

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη σεζόν 2020-2021 της Volley League Ανδρών ο Φίλιππος Βέροιας, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-0 του ΟΦΗ για την 6η αγωνιστική της β' φάσης για τις θέσεις 5-8.

Με νίκη επί του ΟΦΗ με 3-0 στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης ολοκλήρωσε ο Φίλιππος Βέροιας την παρθενική του πορεία στην Volley League. Mε μία καλή εμφάνιση και την 7η θέση στην τελική κατάταξη η ομάδα του Σωκράτη Tζιουμάκα έκλεισε τη σεζόν απέναντι στον μαχητικό ΟΦΗ που όμως στον τελευταίο αγώνα έμεινε από δυνάμεις.

Ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο 1ο σετ από το 8-8 ξέφυγε 10-8 με δύο μπλοκ, κράτησε το +2 μέχρι το 15-13 και από εκεί πήρε διαφορά στο σκορ χάρις την υπεροχή στην επίθεση.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ προηγήθηκε 7-6, αλλά ο Φίλιππος με σερί 3-0 προσπέρασε 9-7. Στο πιο αμφίρροπο σημείο του αγώνα έγινε ράλι στο σκορ μέχρι το 17-17. Ο Φίλιππος με νέο σερί 3-0 προηγήθηκε 20-17 και μέχρι το τέλος κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα μέχρι και το 25-23 που πήρε το σετ.

Στο 3ο σετ με νέο σερί 3-0 ο Φίλιππος ξέφυγε 8-3 και αργότερα 19-13. Ο ΟΦΗ μείωσε 19-17 με σερί 4-0 αλλά δεν είχε συνέχεια και η ομάδα της Βέροιας έτρεξε προς τη νίκη σερβίς και επίθεση.

Διαιτητές: Μουλά Ειρήνη, Βουδούρης. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Κατερλή, Παπαγιαννόπουλος. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση

1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 23-25

3ο σετ: 4-8, 10-16, 18-21, 20-25

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 20-25) σε 81΄.

ΟΦΗ (Άκης Φλαούνας): Μονιάκης Σαρικεΐσογλου, Γαλιώτος, Φραγκιαδάκης, Ρουμελιωτάκης, Μαρκς / Βελούδης (λ), Κοσκινάς (λ), Θάλερ, Μανωλάκης, Καρατζάς, Χαραλαμπίδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Τζιουμάκας Στ., Γάτσης, Αρτακιανός, Μιχελάκης, Γραμμενούδης, Βαρβεσιώτης, / Μπουτόπουλος (λ), Μπουράκης, Μιχελάκης, Προύσαλης, Στουτζίνσκι, Τζιουμάκας Γ.

*** Όπως ενημέρωσε επίσημα η ΕΣΑΠ, το πλήρες στατιστικό του αγώνα θα δημοσιευθεί την Τρίτη 6 Απριλίου.