Φίλιππος Βέροιας - Ολυμπιακός 1-3: Νίκη με ανατροπή για τους «ερυθρόλευκους»

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε εκτός έδρας του Φίλιππου Βέροιας με 3-1 (27-25, 11-25, 13-25, 19-25) σε εξ' αναβολής παιχνίδι της Volley League.

Ένα ακόμα «τρίποντο» προσέθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία πέρασε νικηφόρα με 3-1 σετ (27-25, 11-25, 13-25, 11-25, 19-25) από την έδρα του Φίλιππου Βέροιας στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής αναμέτρησης της 9ης αγωνιστικής της Volley League.

Oι «ερυθρόλευκοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μιγιαήλοβιτς και Χαραλαμπίδη, πανηγύρισαν την 11η νίκη τους σε 12 αγώνες και 9η διαδοχική στο φετινό πρωτάθλημα, έφτασαν τους 34 βαθμούς και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα, όντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τον Φίλιππο Βέροιας, αναδείχθηκε ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 25 πόντους (21/38 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) ενώ διψήφιοι ήταν οι Κρίστιαν Φρομ με 22 (18/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) και Αλεξάνταρ Όκολιτς 17 (11/19) που ολοκλήρωσε το ματς με 6 μπλοκ.

Πλέον η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (14/3) στις 19:00 (ΕΡΤ SPORTS) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Βρέθηκε πίσω, αντέδρασε αλλά έχασε το 1ο σετ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, το οποίο απέκτησε για μία φορά στο 2-3 ο Ολυμπιακός με τον Φρομ, αλλά στη συνέχεια το διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του σετ. Για πρώτη φορά ο Φίλιππος Βέροιας έφτασε στο +2 στο 8-6 για να αυξήσει το προβάδισμά του στο +3 στο 12-9, αρχικά και στο 13-9 με άσσο του Γάτση. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στο 14-13 με τον Όκολιτς, αλλά μετά το 16-15, οι γηπεδούχοι με ένα 4-0 σερί και άσσο του Γραμμενούδη έφτασαν στο 20-15. Μετά το 21-16, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, μείωσε σε 21-19, και ύστερα από το 22-20, κατάφερε να ισοφαρίσει με το διπλό μπλοκ των Όκολιτς και Φρομ στον Στουζίνσκι σε 22-22 και να προηγηθεί με 22-23. Οι γηπεδούχοι τελικά την τρίτη φορά, στην οποία βρέθηκαν στο σετ μπολ κατάφεραν να φτάσουν στο 27-25 και να προηγηθούν με 1-0 στα σετ.

Με πρωταγωνιστή τον Όκολιτς ισοφάρισε σε 18 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στην έναρξη του 2ου σετ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3 αλλά μετά το 4-4, με ένα 3-0 σερί το οποίο προήλθε από δυο διαδοχικούς πόντους του Όκολιτς και έναν του Φρομ, πήγε στο 7-4. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο τεχνικός των γηπεδούχων, διαμορφώθηκε το 7-5, όμως ο Όκολιτς με νέα επίθεση πρώτου χρόνου επανέφερε τη διαφορά του +3 (5-8) και ο Έγκλεσκαλνς την αύξηση για πρώτη φορά στο +4 για το 10-6, υπέρ του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκοι» από εκείνο το σημείο πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» και διεύρυναν το προβάδισμά τους. Από το 8-13, με ένα 4-0 σερί και επίθεση του Φρομ διαμορφώθηκε το 8-17, ενώ ο Γερμανός ακραίος μετέτρεψε σε διψήφια τη διαφορά στο 9-19. Ο Θρύλος είχε κυριαρχήσει απόλυτα και μετά το 11-21, το οποίο έγραψε ο Φρομ, με πρωταγωνιστή τον Όκολιτς, ο οποίος σημείωσε 4 διαδοχικούς πόντους (με δυο σερί μπλοκ στο (11-22 και το 11-23), έφτασε μέσα σε 18 λεπτά στο 11-25 χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Εύκολα η ανατροπή και το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Με κεκτημένη ταχύτητα και αποφασιστικότητα μπήκε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ αποκτώντας από νωρίς τον έλεγχο και χτίζοντας διαφορές ασφαλείας. Μετά το 5-8 με το οποίο προηγήθηκαν οι Πειραιώτες με ένα 5-0 σερί, πήγαν στο 5-13 και σταδιακά διεύρυναν το προβάδισμά τους. Με επιθέσεις τον Φρομ και Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε το 7-16, ενώ ο Λετονός διαγώνιος έγραψε το 9-19, που αποτύπωνε την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία. Το σερί του Ολυμπιακού, έφτασε στο 4-0 για το +11, μετά από μπλοκ του Ανδρεάδη στον Τζουμάκα με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση και του 3ου σετ που θα τους έδινε για πρώτη φορά το προβάδισμα. Ο Εφραιμίδης που είχε αντικαταστήσει τον Έγκλεσκαλνς, έγραψε το 12-23, το πρώτο σετ μπολ ήρθε στο 12-24 μετά από λάθος των γηπεδούχων αλλά και πάλι ο Εφραιμίδης πήρε τον πόντο στο 13-25, για το 2-1 στα σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

«Καθάρισε» και έφυγε με το τρίποντο!

Στην έναρξη του 4ου σετ, ο Φίλιππος Βέροιας προηγήθηκε με 6-4, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 4-0 σερί και πήγε 6-8 για να ακολουθήσει νέα ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων αυτή τη φορά (8-8). Με πόντο του Έγκλεσκαλνς και επίθεση άουτ του Στουζίνσκι, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το +2 στο 8-10, με τον Φρομ να γράφει το 9-11 με εξαιρετική προσπάθεια και τον Ανδρεάδη να δίνει «αέρα» τριών πόντων στο 9-12 που έφερε άμεσα το δεύτερο τάιμ άουτ από πλευράς γηπεδούχων. Με άσσο του Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε το 11-15, από παράβαση τεσσάρων μπαλιών των γηπεδούχων το 11-16 και με νέο άσσο του Φρομ το 12-18. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα (14-20), πήγαν στο 15-21 με τον Εφραιμίδη και στο 16-22, μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων. Ο Έγκλεσκαλνς πέτυχε το 17-23, ο Όκολιτς το 19-24 για το πρώτο ματς μπολ και ο Φρομ με μπλοκ άουτ το 19-25 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ, στην έδρα του Φίλιππου Βέροιας.

σετ: 1-3 σε 1.29. 27-25 (27’), 11-25 (18’), 13-25 (19’), 19-25 (25’)