Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Ιταλία

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους 18ους Μεσογειακούς αγώνες η εθνική Ανδρών καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τους Ιταλούς.

Η Εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στην εθνική Ιταλίας για τον πρώτο όμιλο των φετινών Μεσογειακών Αγώνων που διεξάγονται στην Ταραγόσα της Ισπανίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα με τους Ιταλούς να ξεφεύγουν από νωρίς στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό ήταν γνώριμο με την Ιταλία να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς κρατώντας σε απόσταση ασφαλείας την εθνική μας ομάδα κάνοντας το 2-0 στα σετ. Στο τρίτο και τελευταίο η Εθνική μας αν και ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 21-19 χωρίς ωστόσο να το κρατήσει με την Ιταλία να κάνει το 3-0 σετ και να παίρνει την νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αναμετρηθεί την Κυριακή(24/6,17:00) με την Πορτογαλία.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)

Ιταλία (Γκρατζιόσι): Πόλο 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καβούτο 11 (10/16 επ., 80% υπ. - 20% άριστες), Σμπερτόλι 2 (2 μπλοκ), Ραφαέλι 12 (10/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 35% άριστες), Ρούσο 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Μίλαν 13 (11/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαλάσο (λ, 65% υπ. - 29% άριστες), Πιερότι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες), Σπιρίτο.

Ελλάδα (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. (100% υπ. - 50% άριστες), Φιλίποφ, Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/11 επ.), Δαλακούρας 7 (7/12 επ., 50% υπ. - 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 76% υπ. - 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1 (1/8 επ., 69% υπ. - 12% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.).