ΟΦΗ - Ολυμπιακός 1-3: Άνετη επικράτηση στην Κρήτη

Έχοντας για κορυφαίους τους Μιχαήλοβιτς και Εγκλεσγκαλνς, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον ΟΦΗ στην Κρήτη.

Με κορυφαίους τους Νικολά Μιχαήλοβιτς και Έρμανς Εγκλεσγκαλνς ο Ολυμπιακός νίκησε το γυμναστήριο του Λιντο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Volley League και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στη Σύρο.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την 3η του νίκη και έπιασε τους 10 βαθμούς, ενώ ΟΦΗ πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου σετ στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Βελώνης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Κόκκας, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-19

2ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 14-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 18-25

4ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 15-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 14-25, 18-25, 15-25) σε 92'

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 15% άριστες), Μαρκς 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 47% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/7 επ.) / Βελούδης (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/8 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (16/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 27% υπ. - 13% άριστες), Έγκλεσκανς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (9/9 επ.), Όκολιτς 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 47% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Ο πρώτος σκόρερ του Θρύλου Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς ανέφερε με τη σειρά του τα εξής: «Ήταν μια σημαντική νίκη, από τη στιγμή που είχαμε χάσει στη προηγούμενη αναμέτρηση στη Σύρο, όπου δεν κάναμε το παιχνίδι μας. Σήμερα ξέραμε ότι έπρεπε να κερδίσουμε χωρίς απώλειες από τη στιγμή που παίζαμε με μια πιο αδύναμη ομάδα, η οποία ωστόσο αγωνιζόταν στην έδρα της χωρίς κανένα άγχος. Έπαιξαν καλά στο 1ο σετ και το πήραν αλλά στη συνέχεια ξεκινήσαμε να παίζουμε καλύτερα. Δείξαμε το χαρακτήρα μας και το πώς πρέπει να παίζει ο Ολυμπιακός και παρουσιάσαμε μια καλύτερη εικόνα. Ακόμα όμως δεν είναι τέλεια, πρέπει να παίξουμε ακόμα καλύτερα και να βελτιωθούμε περισσότερο παιχνίδι με παιχνίδι. Τώρα θα επιστρέψουμε στην Αθήνα και θα συγκεντρωθούμε στο επόμενο ματς με αντίπαλο τον Μίλωνα».