Κηφισιά-Ολυμπιακός 1-3: «Θηρίο» ο Έγκλεσκαλνς για τους Πειραιώτες!

Με μια εκπληκτική εμφάνιση στο 3ο και στο 4ο σετ, ο Χερμάνς Έγκλεσκαλνς οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί της Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο» με 3-1, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Volley League Ανδρών για τη σεζόν 2020-2021.

Μια εβδομάδα μετά την πρόκριση στο Final 4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague αφού επικράτησε με 3-1 (21-25, 25-22, 21-25, 19-25) της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Χερμάνς Έγκλεσκαλνς που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους (27/44 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), ακολούθησε ο Μιγιαΐλοβιτς με 19 και ο Φρομ με 12. Οι Πειραιώτες πίεσαν πολύ στο σερβίς και τελείωσαν την αναμέτρηση με 11 άσσους.

Αποφασιστικό ξεκίνημα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει αέρα τριών πόντων (1-4) χάρη σε δύο μπλοκ των Όκολιτς και Φρομ, ενώ με άσσο του τελευταίου, ο βρέθηκε στο +5 (2-7). Με πρωταγωνιστή τον Μιγιαϊλοβιτς που πέτυχε 2 άσσους στα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα νέο σερί 4-0 για το 9-14, καταφέρνοντας να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα των πέντε πόντων που είχε προσωρινά μειωθεί από την Κηφισιά. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε το 17-21 με την Κηφισιά να απαντάει με τρείς σερί πόντους για το 20-21 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Φρομ, Εγκλεσκανς και Όκολιτς έδωσαν τις λύσεις και οδήγησαν στο σετ μπολ τον Ολυμπιακό, με τον Σέρβο κεντρικό να διαμορφώνει το 21-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» με 1-0 στα σετ.

Βρέθηκε πίσω και δέχθηκε την ισοφάριση

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3 αλλά έφτασε στην ισοφάριση χάρη στον τρίτο άσσο του Μιγαϊλοβιτς αρχικά, και το μπλοκ του Βουλκίδη στη συνέχεια για το 9-9. Η ομάδας της Κηφισιάς πήρε εκ νέου το προβάδισμα φτάνοντας τη διαφορά στο +5 (17-12), με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να μειώνει στον πόντο, ύστερα από ένα σερί 4-0 φτάνοντας στο 18-17. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να ολοκληρώνουν το σετ με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με οδηγό τον Έγκλεσκαλνς το 2-1 για τον Θρύλο!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +2 με τον Όκολιτς για το 6-8. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προσωρινά, όμως ο άσσος του Μιγαίλοβιτς έφερε τον Ολυμπιακό στο 12-13 στα μέσα του σετ. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από μεγάλο διάστημα με 15-14, με τον Ολυμπιακό να ανατρέπει την κατάσταση με πρωταγωνιστή τον Έγκλεσκαλνς. Ο Λετονός διαγώνιος του Θρύλου ήταν καθοριστικός σε αυτό το σημείο του 3ου σετ, αφού πέτυχε τους 6 από τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του διαμορφώνοντας το 23-19 υπέρ του Ολυμπιακού. Λάθος σερβίς της Κηφισιάς, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να φτάσει στο σετ μπολ και να το εξαργυρώσει με το μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Έγκλεσκαλνς γράφοντας το 21-25, με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν εκ νέου με 2-1 στα σετ.

Το καθάρισε!

Αποφασισμένοι να πάρουν την καθαρή νίκη στο παιχνίδι μπήκαν στο 4ο σετ οι ερυθρόλευκοι, που προηγήθηκαν με 2-8 με τον Μιγαϊλοβιτς να προσθέτει ακόμα έναν άσσο στο ενεργητικό του και τους Βουλκίδη και Έγκλεσκανς να είναι αποτελεσματικοί στα μπλοκ τους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 5-8, όμως νέο σερί του Θρύλου με μπροστάρη τον Έγκλεσκανς επανέφερε τη διαφορά στο +6 και το σκορ στο 5-11. Νέος άσσος για τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά από τον Φρομ έφερε τον Ολυμπιακό να προηγείται στα μισά του σετ με 6-13 με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της προβάδισμα και με τον εξαιρετικό Έγκλεσκαλνς που σημείωσε ακόμα έναν άσσο να φράφει το 19-13. Η Κηφισιά πίεσε στο τέλος μειώνοντας στους τέσσερις πόντους 18-22, όμως οι ερυθρόλευκοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, φτάνοντας στο 25-19 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ και την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 21-25 (28’), 25-22 (32’), 21-25 (30’), 19-25 (29’)