Ένα βήμα πριν από τον τελικό της Αφρικής

Οι αναμετρήσεις που ξεχωρίζουν από το σημερινό κουπόνι (14/7).

Σενεγάλη-Τυνησία (19:00)

Οι δύο ομάδες βρίσκονται αντιμέτωπες στα ημιτελικά του Copa Africa.

Συνεχίζει την πορεία της στη διοργάνωση η Σενεγάλη έχοντας δεχθεί μόνο ένα γκολ ως τώρα, σε ήττα από την Αλγερία, ενώ στα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια είχε μόνο νίκες. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε το Μπενίν, το οποίο είχε περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό τα «λιοντάρια» του Αλιού Σισέ πήραν μπρος και πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 69ο λεπτό. Όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι.

Η Τυνησία προσπαθεί να κάνει τον άθλο της Πορτογαλίας στο Euro του 2016, καθώς στην φάση των ομίλων είχε τρεις ισοπαλίες και προκρίθηκε ως δεύτερη στα νοκ άουτ. Εκεί χρειάστηκε να πάει στα πέναλτι για να περάσει στα προημιτελικά, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας με την Γκάνα. Στους «8» για καλή της τύχη βρήκε την έκπληξη του θεσμού Μαδαγασκάρη, νικώντας με 3-0, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερη πίεση από τους «νησιώτες». Κανένας παίκτης δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

Η Τυνησία έχει αποδείξει πως είναι σκληρό καρύδι, όμως η Σενεγάλη διαθέτει πιο ποιοτικό σύνολο και είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, για αυτό και θα επιλέξουμε τη νίκη των «λιονταριών».

Αλγερία-Νιγηρία (22:00)

Η Αλγερία είναι η ομάδα με τα περισσότερα γκολ υπέρ της στον θεσμό, έχοντας σκοράρει 10 γκολ, όπου σε δύο αναμετρήσεις σημείωσε από τρία, ενώ έχει δεχθεί μόλις ένα τέρμα. Η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν αυτή που κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Εμπολί στα προημιτελικά, το οποίο ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να προκριθεί, καθώς αποκλείστηκε στα πέναλτι. Αμφίβολη θεωρείται η συμμετοχή του Γιουσέφ Ατάλ (αριστερός μπακ, Νις).

Η Νιγηρία έχασε την πρωτιά του ομίλου με ήττα σοκ από την Μαδαγασκάρη με 2-0, υποτιμώντας την αντίπαλό της, ενώ στη συνέχεια γλίτωσε τον αποκλεισμό στους «16» από το Καμερούν, καθώς βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-1 στο ημίχρονο και σε τρία λεπτά (63', 66') έφτασε στην ανατροπή με δύο γκολ, ενώ κόντρα στη Νότια Αφρική στα προημιτελικά χρειάστηκε να φτάσει στο 89' για να κάνει το 2-1 και να πάρει την πρόκριση. Όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι.

Η Νιγηρία ξύπνησε μετά το «χαστούκι» της Μαδαγασκάρης και έδειξε πως δεν πέφτει εύκολα, όμως το σετ των αποδόσεων δίνει ελαφρώς προβάδισμα στην Αλγερία. Πιθανό να τις δούμε να σκοράρουν αμφότερες.