Ντέρμπι διαφορετικού χαρακτήρα σε Αίγυπτο και Βραζιλία

Οι αναμετρήσεις που ξεχωρίζουν από το σημερινό κουπόνι (29/6).

Καμερούν-Γκάνα (20:00)

Οι δύο ομάδες βρίσκονται αντιμέτωπες στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Copa Africa.

Το Καμερούν ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην διοργάνωση, επικρατώντας της Γουινέας-Μπισσάου με 2-0, ενώ θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα. Το σκορ άνοιξε ο Μπανανά του Ολυμπιακού, ο οποίος αγωνίστηκε ως δανεικός στον Πανιώνιο και τρία λεπτά αργότερα ο Μπαχόκεν της Ανζέρ σφράγισε τη νίκη. Όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι.

Η Γκάνα δεν είχε την ίδια τύχη με το Καμερούν, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με το Μπενίν, απογοητεύοντας με την εμφάνισή της, ενώ θα μπορούσε να ηττηθεί κιόλας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Αντρέ Αγιού να ισοφαρίζει στο 9’ και στο 42’ ο αδελφός του, Τζόρνταν έφερε το παιχνίδι τούμπα. Ο Πότε ισοφάρισε στο 63’ για το Μπενίν και λίγο έλειψαν να κάνουν ανατροπή στην ανατροπή. Κανένας παίκτης δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Ντέρμπι χωρίς φαβορί. Το παιχνίδι αναμένεται κλειστό, καθώς παίζεται και η πρωτιά του ομίλου. Θα επιλέξουμε την ισοπαλία του ημιχρόνου.

Ουρουγουάη-Περού (22:00 ERT Sports)

Οι δύο ομάδες βρίσκονται αντιμέτωπες στα προημιτελικά του Copa America.

Η Ουρουγουάη πήρε την πρωτιά του ομίλου επικρατώντας της Χιλής με 1-0 την τελευταία αγωνιστική και πλέον είναι το δεύτερο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, πίσω από την διοργανώτρια Βραζιλία. Η «σελέστε» μπήκε δυναμικά στον θεσμό, νικώντας το Εκουαδόρ με 4-1, όμως στο επόμενο παιχνίδι γκέλαρε, καθώς απέσπασε ισοπαλία με την Ιαπωνία (2-2). Όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι.

Το Περού διασύρθηκε με 5-0 από την Βραζιλία την τελευταία αγωνιστική των ομίλων και παραλίγο να μείνει εκτός συνέχειας από την διοργάνωση, ωστόσο ευνοήθηκε από την ήττα της Παραγουάης με την Κολομβία και την ισοπαλία της Ιαπωνίας με το Εκουαδόρ κι έτσι προκρίθηκε ως η καλύτερη τρίτη με 4 βαθμούς. Αμφίβολη θεωρείται η συμμετοχή του στόπερ Ζαμπράνο (Βασιλεία).

Προβλημάτισε στο παιχνίδι με την Βραζιλία το Περού, ωστόσο σε αυτό το σημείο δεν μπορούμε να ποντάρουμε με σιγουριά σε τελικό σημείο. Θα επιλέξουμε να σημειωθούν 2-3 γκολ.