Άλλη κλάση η Όσιγιεκ, θα περάσει νικηφόρα από το Νουρσουλτάν

Για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League  η Κιζιλζάρ υποδέχεται την Όσιγιεκ.

Το ματς θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα του Καζακστάν, Νουρσουλτάν (πρώην Αστάνα), αντί για το Πετροπαβλόσκ όπου εδρεύει η Κιζιλζάρ. Ιστορική πρώτη συμμετοχή στην Ευρώπη για την εν λόγω επαρχιακή ομάδα, έπειτα από την περσινή, τέταρτη θέση που πήρε στη βαθμολογία. Κάκιστη, ωστόσο, στη φετινή περίοδο, καθώς πορεύεται στη 12η θέση και δίνει μάχη για να κρατηθεί στην κατηγορία. Τρεις ήττες, μία ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία ματς. Έφεση στο γκολ-γκολ.

Η Όσιγιεκ παραμένει σταθερή αξία στο ποδόσφαιρο της Κροατίας, καθώς πέρυσι αναδείχθηκε Τρίτη στη Λίγκα. Φέτος παραμένει στον πάγκο ο Νέναντ Μπιέλιτσα, ενώ το ρόστερ ενισχύουν εννιά ξένοι παίκτες που κάνουν τη διαφορά. Τέσσερις σερί νίκες εσχάτως, με το δεξί μπήκε και στο πρωτάθλημα, όπου κέρδισε εντός έδρας με 2-1 την Γκόριτσα. Ποιοτικά ανώτερη η Όσιγιεκ, σε πολύ καλύτερη φόρμα, ενώ ι Κιζιλζάρ χάνει και το πλεονέκτημα της έδρας αγωνιζόμενη σε άλλη πόλη. Επιλέγουμε το διπλό, ακόμα και από το ημίχρονο.