Τρία χρόνια από την «κανονιά» του Ολυμπιακού στο Emirates

Τρία χρόνια πέρασαν από την ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού σε βάρος της Άρσεναλ στο Europa League, χάρη στο... θρυλικό 1-2 στο Emirates.

Το γκολ πρόκρισης του Ολυμπιακού σε βάρος της Άρσεναλ, μάλιστα, είχε συμπεριληφθεί από την ιστοσελίδα «BT SPORTS» στα κορυφαία αθλητικά γεγονότα (αυτά που είχαν την μεγαλύτερη προβολή) για το 2020.

Μετά από 0-1 του πρώτου αγώνα, ο Παπέ Σισέ κατάφερε να σκοράρει οκτώ λεπτά μετά από την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου και η πρόκριση στους 16 του Europa League παίχτηκε στην παράταση.

Στα επιπλέον λεπτά, ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε σε 1-1 με ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι, όμως ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί είχε άλλη άποψη και με το μαγικό άγγιγμα μετά τη σέντρα του Μασούρα ολοκλήρωσε μια από τις ιστορικές προκρίσεις και μαγικές βραδιές του Ολυμπιακού στην Ευρώπη.