Το γκολ του μαέστρου Γιούτσου στο ξερό του Αιγάλεω (vid - pic)

Ήταν 1η Μαρτίου του 1970, όταν ο Ολυμπιακός δοκιμαζόταν στο ξερό του Αιγάλεω για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο κόσμος κρεμόταν σαν τα τσαμπιά στις εξέδρες, σε μια εποχή που ο Ολυμπιακός γέμιζε κάθε γήπεδο στο οποίο αγωνιζόταν.

Η μάχη ήταν μεγάλη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Το Αιγάλεω είχε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα ένα δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός του Μπόμπεκ βρήκε τη λύση από τον "μαέστρο", όπως τον χαρακτήρισε την επομένη το ΦΩΣ, Νίκο Γιούτσο.

Με δικό του γκολ στο 63ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη με σκορ 0-1, σε μια δύσκολη έδρα.

Ο Ολυμπιακός είχε αγωνιστεί σε εκείνο το παιχνίδι με τους Μυλωνά, Γκαϊτατζή, Ζαντέρογλου, Παυλίδη, Πλέσσα, Σιώκο, Παππά (61' Κουμαριάς), Μίλερ (61' Π. Βασιλείου), Στολίγκα, Γιούτσο και Μποτίνο.