Το «κόκκινο» ντέρμπι μπροστά σε 75.000 κόσμο! (vid)

Μοιάζει μακρινό... Και είναι... Από πολλές απόψεις. Ντέρμπι Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, με γεμάτο το Ολυμπιακό Στάδιο και χωρίς "νεκρές" ζώνες, που χωρίζουν τους οπαδούς των δύο ομάδων.

Στις 15 Φεβρουαρίου του 1987, ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο ΟΑΚΑ (72.500 εισιτήρια) για το πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 39' με κεφαλιά του Ζάετς, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Αλέξης Αλεξίου με φάουλ - κεραυνό ισοφάρισε 1-1 για την ομάδα του Αλκέτα Παναγούλια.

Στο δεύτερο ημίχρονο (70'), ο Ζελιλίδης σέντραρε από δεξιά και ο Βασίλης Παπαχρήστου, που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, με προβολή έκανε το 2-1, σκορ που κράτησε ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος, παρά την αποβολή του Χόρχε Μπάριος από τον διαιτητή Μάκη Γερμανάκο.

Πέρα από τα στιγμιότυπα του αγώνα, αξίζει τον κόπο να ρίξει κάποιος μια ματιά στις εξέδρες του γηπέδου!