Με δύο αυτογκόλ και με 10 παίκτες από το 56', κι όμως η ΑΕΚ δεν μπορούσε να νικήσει τον Ολυμπιακό!

Πέρασαν 13 χρόνια από το εντυπωσιακό παιχνίδι πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό. Ακόμη ένα ματς που αποδεικνύει το μέταλλο της ερυθρόλευκης φανέλας σε βάθος χρόνου.

ΟΑΚΑ 4 Φεβρουαρίου του 2007, ΑΕΚ και Ολυμπιακός κοντράρονταν για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ένα τρελό ματς, στο οποίο ο Ολυμπιακός πέτυχε... 5 γκολ. Μπορεί να μην κέρδισε, αλλά για ακόμη μια φορά αποδείχθηκαν τα πολλά κιλά που ζυγίζει η ερυθρόλευκη φανέλα. Δύο αυτογκόλ ο Ολυμπιακός και με δέκα παίκτες από το 56', κι όμως η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Αντίθετα, προηγήθηκε 2-3 στο διάστημα που έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Αυτογκόλ ο Νικοπολίδης στο 28', 1-0 η ΑΕΚ. Διπλό χτύπημα στο τέλος του ημιχρόνου (44' και 45') με Τζόρτζεβιτς και Ριβάλντο και 1-2 ο Ολυμπιακός!

Αυτογκόλ ο Κωνσταντίνου στο 47' (2-2) και κόκκινη κάρτα στον Ζεβλάκοβ στο 56', αλλά 2-3 από τον Ζούλιο Σέζαρ στο 62'! Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Λεωνίδας Καμπάνταης, ο οποίος καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, προσπαθούσε να εκμαιεύσει πέναλτι.