Σαν σήμερα: Όταν ο Μπουλούτ και ο Ριβάλντο λύγισαν την Ρεάλ(vid)

Στις 6 Δεκεμβρίου του 2005 ο Ολυμπιακός πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές νίκες της ιστορίας του κόντρα στην Ρεάλ με 2-1.

Μια από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές του νίκες πέτυχε σαν σήμερα ο Ολυμπιακός κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τους ερυθρόλευκους, καθώς ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή στο έβδομο λεπτό και έτσι έληξε και το ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό ο Έρολ Μπουλούτ ισοφάρισε με ωραίο σουτ στην κινηση, ενώ ο Ριβάλντο στο 87' ολοκλήρωσε την ανατροπή με γκολ πάρε-βάλε έπειτα από ωραία ενέργεια του Γιάγια Τουρέ.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Μαυρογενίδης, Καψής (65' Κωστούλας), Σούρερ, Μπουλούτ, Στολτίδης, Τουρέ, Ριβάλντο, Καφές (80' Μπαμπαγκίντα), Τζόρτζεβιτς, Ντάνι (58' Οκκάς)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρο): Λόπες, Ντιόγκο, Ράμος, Παβόν, Μπράβο, Ντε λα Ρεντ (81' Γκαρσία), Γκράβεσεν, Μπαπτίστα, Μπαλμπόα (58' Μαρτίν), Ρομπίνιο (80' Χουράδο), Σολδάδο