Ηρακλής - Ολυμπιακός 4-4 (5-6 πεν.): Ο ιστορικός τελικός Κυπέλλου στη Νέα Φιλαδέλφεια (vid)

Σαν σήμερα πριν από 45 χρόνια, ο Ηρακλής κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στη Νέα Φιλαδέλφεια, κερδίζοντας στα πέναλτι τον Ολυμπιακό, σε έναν τελικό με χιτσκοκικό φινάλε!

Ο τελικός έχει χαρακτηριστεί ως ένας από τους συγκλονιστικότερους στην ιστορία του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 2 φορές στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τη σειρά του 2 φορές, στην παράταση ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4-2, αλλά εκ νέου ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά παρ' ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες. Τελικά σε μία εξ ίσου δραματική διαδικασία των πέναλτι, ο Ηρακλής έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου και μοναδικού ως τώρα τίτλου της ιστορίας του.

Πρωταγωνιστής του Γηραιού, πέρα από τον τερματοφύλακα Φανάρα, ήταν ο μεγάλος Βασίλης Χατζηπαναγής, ο οποίος σκόραρε δύο φορές, αλλά αστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι!