Ο Αμερικανός Galen Rupp μεγάλος νικητής του Μαραθωνίου της Πράγας

Ένας υπέροχος Galen Rupp «έσπασε» τα χρονόμετρα στην Πράγα και με ένα τεράστιο ατομικό ρεκόρ κέρδισε την κούρσα!

Ο 32χρονος - τοπ αυτή τη στιγμή αμερικανός μαραθωνοδρόμος - τερμάτισε με χρόνο 2:06:07 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Το ατομικό του ρεκόρ μέχρι σήμερα ήταν 2:09:20!

Ο σπουδαίος δρομέας έφτασε στη σημερινή νίκη με εξαιρετική στρατηγική και υπομονή. Μεγάλος του αντίπαλος και φαβορί πριν την εκκίνηση ήταν ο Αιθίοπας Sisay Lemma ο οποίος είχε το προβάδισμα σχεδόν για 39 χλμ.

Σε εκείνο το σημείο της διαδρομής ο Galen Rupp τον προσπέρασε και διατήρησε την πρωτιά μέχρι τον τερματισμό σε αυτά τα τελευταία τρία αρκετά δύσκολα χλμ.

Ο Sisay Lemma τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 2:07:02 και τρίτος ο Κενυάτης Stephen Kwelio Chemlany με 2:09:42.

Ο Galen Rupp - δυο φορές ολυμπιονίκης - με τη σημερινή επίδοση (2:06:07) έγινε ο τρίτος γρηγορότερος αμερικανός μαραθωνοδρόμος όλων των εποχών, πίσω απο τους Ryan Hall (2:04:58) και Khalid Khannouchi (2:05:38).

Επιπλέον άγγιξε ακόμα και το ρεκόρ διαδρομής που έχει ο Κενυάτης Eliud Kiptanui με 2:05:39 απο το 2010.

Στις γυναίκες κέρδισε η Κενυάτισσα Bornes Jepkirui Kitur με χρόνο 2:24:19 με δεύτερη την Belaynesh Oljira από την Αιθιοπία με 2:25:13 και τρίτη τη συμπατριώτισσα της Amane Gobena που έκανε 2:27:43.

Η θερμοκρασία που έφτασε και τους 21 βαθμούς Κελσίου δυσκόλεψε τις προσπάθειες των δρομέων.

Ωστόσο, όπως κάθε χρόνο, η συμμετοχή των Ελλήνων μαραθωνοδρόμων στον φημισμένο gold marathon στην πανέμορφη Πράγα ήταν πολυμελής!

Την εκκίνηση έσωσε το τιμώμενο πρόσωπο για φέτος, ο πρόεδρος της IAAF Λόρδος Sebastian coe!