Nέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 10 χιλιόμετρα από τον Τσεπτέγκι στη Βαλένθια

Ο Joshua Cheptegei από την Ουγκάντα πέτυχε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 10 χιλιόμετρα στη Βαλένθια

Νέο Παγκόσμιο Ρεκόρ στα 10 χλμ έγινε στη Βαλένθια στον παράλληλο αγώνα του Μαραθωνίου! Ο Joshua Cheptegei από την Ουγκάντα δικαίωσε τις προσδοκίες των διοργανωτών και έγραψε ιστορία κερδίζοντας την κούρσα των 10 χλμ με την εκπληκτική επίδοση 26:38!

Πρόκειται για παγκόσμιο ρεκόρ καθώς η προηγούμενη καλύτερη επίδοση στον πλανήτη στα 10 χλμ ήταν 26:44.

Στην αποκλειστική φωτό τον βλέπετε να στέκεται μπροστά στο ρολόι που γράφει το ρεκόρ του!!!

Όμως δεν ήταν το μοναδικό ρεκόρ που σημειώθηκε σήμερα στον δημοφιλή gold marathon της Ισπανικής πόλης.

Ο Αιθίοπας Kinde Atanaw στο ντεμπούτο του στον μαραθώνιο δρόμο έκανε σπουδαία κούρσα! Κέρδισε τον αγώνα σημειώνοντας ρεκόρ διαδρομής 2:03:51! Φυσικά κρατήστε το όνομά του γιατί φαίνεται ότι είναι αθλητής που θα πρωταγωνιστήσει στον μαραθώνιο δρόμο στο εξής!

Στη δεύτερη θέση, ο Τούρκος Mike Kigen Ozbilen, σημείωσε ρεκόρ Ευρώπης με χρόνο 2:04:16 και ατομικό ρεκόρ από 2:05:27 ενώ στην 3η θέση τερμάτισε ο Guye Adola από την Αιθιοπία με επίδοση 2:04:42.

Ρεκόρ διαδρομής και στις γυναίκες από την Roza Dereje από την Αιθιοπία με 2:18:30 ενώ μόλις 3 δευτερόλεπτα πίσω της τερμάτισε 2η η συμπατριώτισσά της Azmera Abreha.

Ο τρίτος νικητής έκανε 2:04:42... οχι 2:03:46..
και επίσης ο νικητής που έκανε παγκόσμιο ρεκόρ λέγεται Joshua cheptegei, ας τον γράψουμε με Λατινικά γράμματα καλύτερα

Στη Βαλένθια αγωνίστηκαν συνολικά 25.000 δρομείς μεταξύ των οποίων και 70 Έλληνες!