38ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας: Νίκησε και έσπασε ρεκόρ 17 ετών ο Γκελαούζος

Ο Κώστας Γκελαούζος ήταν ο μεγάλος νικητής στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας και με επίδοση 2:16.49 έσπασε το ρεκόρ διαδρομής, το οποίο κατείχε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ο Νίκος Πολιάς.

Ο Κώστας Γκελαούζος επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που τον έχριζαν φαβορί, αφού ήταν ο νικητής στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, κάτι που πέτυχε για τέταρτη φορά στην καριέρα του.

Αξίζει να σημειωθεί, μάλιστα, ότι ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής του Νίκου Πολιά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας (2:17.56) με χρόνο 2:16.49

Στην δεύτερη θέση κατετάχθη ο Παναγιώτης Μπουρίκας με χρόνο 2:22.33, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Χαράλαμπος Πιτσόλης με 02:24.05. Τέλος, ο 38χρονος Χαράλαμπος Μερούσης με 2:29.58 βρέθηκε στην τέταρτη θέση.