ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΜΕ ΚΟΥΠΑ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 67-52 τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το Σούπερ Καπ, τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν, κάνοντας το εγχώριο τριπλ κράουν.

Καταιγιστικοί στο β’ μέρος οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν το παιχνίδι τους με σωστή τακτική από τον Μπαρτζώκα * Κατάρρευση για την ομάδα του Ράντονιτς, που δεν είχε εναλλακτικό πλάνο και «προδόθηκε» από τον… άφαντο Γκριγκόνις

Από τους «ερυθρολεύκους», που έχουν πλέον 8 σερί νίκες επί του «αιωνίου» αντιπάλου τους, οι Βεζένκοφ (12 π., 11 ρ.), Φαλ (12 π., 5 ασ.), Λαρεντζάκης (11 π.) και Μπολομπόι (9 π., 7 ρ.) ήταν οι καλύτεροι

Στην τρίτη θέση ο Προμηθέας, 95-71 τον Κολοσσό

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΧΑΝΙΑΣ

ΝΙΚΗ ΜΕ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ

Ποια διαφορετικά στοιχεία παρουσίασε ο Ολυμπιακός του ΜΙΤΣΕΛ στο 2-0 με τον Ατρόμητο και τι ψάχνει για τη συνέχεια

Πρωταγωνιστής και σκόρερ ο ΣΙΝΤΡΙΚ ΜΠΑΚΑΜΠΟΥ (45’+2’ με πέναλτι, 68’ από ασίστ Βαλμπουενά) * Απέκρουσε πέναλτι του ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ ο ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ στο 38’, κράτησε το προβάδισμα ο ΤΖΟΛΑΚΗΣ σε κεφαλιά του Φριντζόνσον στο 48’ * Πολλές ευκαιρίες και κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο οι «ερυθρόλευκοι», με έξοχο ξανά τον ΧΟΥΑΝΓΚ, ανθεκτικός για ένα ημίωρο και απειλητικός στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ατρόμητος, που υποτάχθηκε τελικά στην ανωτερότητα και στην ποιότητα των γηπεδούχων * Κούεν και Γιαννιώτης οι καλύτεροι από την ομάδα του Περιστερίου

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΕΓΓΛΙΔΗΣ

ΑΪΤΟΡ ΚΑΙ… ΕΞΙ ΣΤΑ ΕΞΙ

Με μεστή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το 1-0 σε 1-2 στην Τούμπα απέναντι σε έναν άστοχο ΠΑΟΚ και διατήρησε το + 7* Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πρασίνων» ο Iσπανός που πέτυχε και τα δύο γκολ των νικητών (52’, 72’ πέναλτι) * Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 18’ με τον Ολιβέιρα, ο οποίος όμως τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 57’

Γράφει ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ

«Αέρας» η Κηφισιά

Η ομάδα των βορείων προαστίων νίκησε 2-0 στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης και προκρίθηκε στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου * Με διπλά πέρασαν και τα φαβορί Παναχαϊκή (5-0 στην Καβάλα τον Βύρωνα) και Λάρισα (2-1 στη Ναύπακτο τον Αστέρα)