«Οι αδίστακτοι», μια παρέλαση γιγάντων
Η ταινία «Αδίστακτοι» του Ντίνου Κατσουρίδη ευτύχησε να έχει συντελεστές που η αξία τους υπερέβαινε κατά πολύ το αποτέλεσμα.
![«Οι αδίστακτοι», μια παρέλαση γιγάντων](https://www.fosonline.gr/media/news/2023/12/04/278141/main/maxresdefault.jpg)
Βρισκόμαστε στα 1965, σε μια εποχή που οι κλασικοί του μικροφώνου και της μεγάλης οθόνης βρίσκονται στο απόγειο της δόξας, στην πιο ώριμη φάση τους. Η ταινία «Αδίστακτοι» του Ντίνου Κατσουρίδη συγκεντρώνει την αφρόκρεμα των ανθρώπων του λαϊκού πολιτισμού.
Η υπόθεση του έργου περιορίζεται σε ένα μέτριο νουάρ με προεκτάσεις υποκόσμου και μελοδραματικούς ρόλους αλλά η συμμετοχή των γιγάντων της εποχής θα δώσει στην κατά τα άλλα αδιάφορη ταινία μια λάμψη διαχρονικότητας.
Αποκορύφωμα το μουσικό επεισόδιο στο οποίο εμφανίζονται Καζαντζίδης-Μαρινέλλα να ερμηνεύουν το χασάπικο του Μαρκόπουλου, «Ποιος δρόμος είναι ανοιχτός». Η κινηματογράφηση είναι εκπληκτική, όπως και οι γωνίες από τις οποίες εικονίζεται να τραγουδά ο Στέλιος. Το ζευγάρι Κούρκουλος-Χρονοπούλου από την άλλη είναι μια ισχυρή αντίστιξη, στο μεγάλο ντουέτο των τραγουδιστών. Η σύμπραξη του Κούρκουλου εντυπωσιακή δίπλα στα ιερά τέρατα του ελληνικού τραγουδιού.
Πρόκειται για μια ανεπανάληπτη σκηνή που συναρπάζει με το δωρικό ύφος των συντελεστών της. Κοινώς τέτοια ενσταντανέ δεν ξαναγυρίζονται!