Η ΑΕΚ έκανε μπρέϊκ στον Ολυμπιακό

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα οι ''κιτρινόμαυροι'' επικράτησαν του Ολυμπιακού με 25-23 στου Ρέντη στον πρώτο τελικό της Handball Premier.

Η ΑΕΚ έκανε το μπρέϊκ στον πρώτο τελικό της Handball Premier επικρατώντας του Ολυμπιακού στο «Μ. Μερκούρη» με 25-23.

Οι ''κιτρινόμαυροι'' απέκτησαν προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και με σύμμαχο τον κόσμο τους θα προσπαθήσουν το ερχόμενο Σάββατο(26/5,15:00) να κάνουν το 2-0 στην σειρά.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης με τους ερυθρόλευκους να αντιδρούν και να ξεφεύγουν με 7-3. Οι φιλοξενούμενοι με γκολ των Μυλωνά και Χόγκας έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και λίγα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκαν 16-15 με τέρμα του Βραζάλιτσα.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ συνέχισε να κρατά τα ηνία της αναμέτρησης με τον Τζηρά να κρατά όρθιο τον Ολυμπιακό. Ο Ζαμπούνης έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του με τους Πειραιώτες να μειώνουν στο γκολ προς στιγμήν χωρίς ωστόσο να γυρίσουν το παιχνίδι χάνοντας έτσι το αβαντάζ της έδρας.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 8-6, 9-9, 13-13, 15-16 (ημ), 17-17, 17-18, 18-20μ 19-21, 22-23, 23-25

Ολυμπιακός: Τζηράς 11, Κανδύλας 3, Αλβανός 1, Σανίκης 3, Πετρίσεβιτς 1, Παπαδιονυσίου 1, Στούμπης 3

ΑΕΚ: Λόκεν 4, Νικολαΐδης 1, Χόγκας 6, Μυλωνάς 6, Αργυρού 2, Ζαμπούνης 4, Βραζάλιτσα 2