Handball Premier: Πέρασε από το Άργος ο Ολυμπιακός, 31-22 τον Διομήδη

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, έχοντας και τη θερμή συμπαράσταση περίπου 200 φιλάθλων τους, λύγισαν τον Διομήδη Άργους για την 11η αγωνιστική.

Μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού - «Ομίλου Ξυνή», πέρασε και από το Άργος, επικρατώντας του Διομήδη με 31-22, για την 11η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας, έχοντας και τη θερμή συμπαράσταση περίπου 200 φιλάθλων τους, ήταν ανώτεροι, με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο πεντάλεπτο του αγώνα, έχτισαν μια διαφορά, την οποία αγωνιζόμενοι με σοβαρότητα διατήρησαν και διεύρυναν μέχρι το τέλος, φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Διομήδης βράβευσε τον Χάρη Μάλλιο για την προσφορά του στην ομάδα, με την οποία κατέκτησε και το Challenge Cup το 2012.

Πήρε από νωρίς προβάδισμα

Διαδοχικές ισοπαλίες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Δημήτρη Τζηρά να σημειώνει δυο συνεχόμενα γκολ και να δίνει προβάδισμα με 5-3 στον Ολυμπιακό, στο 6:15 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μούγιτς, με το τρίτο προσωπικό του γκολ, ανέβασε τη διαφορά στο συν τρία (6-3) και λίγο πριν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Μιχαηλίδης διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 4-0, για το 7-3. Ο Τζηράς έκλεψε την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης σκόραρε για το 8-4 στο 16:20.

Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας αγώνα ο Λέμος ανέβασε, για πρώτη φορά, τη διαφορά στα πέντε γκολ (10-5). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-7, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και ο Δεληχρήστος επανέφερε το συν πέντε, κάνοντας το 13-8, στο 24:45. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 14-9. Στο 3:20 του αγώνα τραυματίστηκε ο Γαρύφαλλος Μπάγιος, αποχώρησε από το παιχνίδι και η σοβαρότητα της κατάστασης του θα εκτιμηθεί με την επιστροφή της ομάδας στην Αθήνα.

Έκλεισε νικηφόρα το 2019

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος, είχε τον έλεγχο και έκανε ένα επιμέρους 3-1 στο πρώτο πεντάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στα επτά γκολ, με δυο διαδοχικά τέρματα του Λέμος (17-10 στο 34:35). Στο 40:12 και με το σκορ στο 19-11, το παιχνιδι διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά καθώς επικρατούσε ένταση στο κλειστό του Άργους.

Ο ρυθμός του Ολυμπιακού δεν επηρεάστηκε, με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να συνεχίζουν σε υψηλή απόδοση, φτάνοντας στο 21-13 και το συν οκτώ στο 46:05 του αγώνα, με σκόρερ τον Πέτρο Κανδήλα, που έφτασε τα πέντε γκολ στην αναμέτρηση. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Αραπακόπουλο να σημειώνει το 23-13, λίγο πριν ο αγώνας μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο του. Ο ρυθμός άνοιξε στα τελευταία λεπτά, για να έρθει το τελικό 31-22, με το οποίο ο Ολυμπιακός έκλεισε νικηφόρα τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2019.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 3-6, 4-7, 5-10, 8-13, 9-14 (ημ.), 10-17, 11-19, 13-20, 15-23, 19-28, 22-31.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Βαρδακάς, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 3, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς 1, Σμυρνιώτης, Σπέντζος, Μπόσκος 5, Χαντέλης 2, Μάνθος 1, Λίμα 5, Γκολούμποβιτς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Μούγιτς 7, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας 6, Σανίκης, Μπάγιος, Δεληχρήστος 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 3, Μιχαηλίδης 4, Τσίλης 1.