ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-22: Ισοφάρισε τη σειρά η «Ένωση»

Η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει τη σειρά των τελικών χάντμπολ ανδρών στα ίσα, καθώς επικράτησε 25-22 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Η σειρά μεταφέρεται στον Ρέντη την Παρασκευή.

Στο «Μελίνα Μερκούρη» μεταφέρεται η σειρά των τελικών της Χάντμπολ Πρέμιερ. Η ΑΕΚ ούσα καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επικράτησε με 25-22 του Ολυμπιακού, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τρίτο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή (24/5) το απόγευμα (17:30).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ και καμία από τις δυο δεν μπορούσε να αποσπαστεί με περισσότερα από δυο γκολ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, η οποία σημαδεύτηκε από τις πολλές διακοπές. Ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες και η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (24/5), στις 17:30, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Δυναμικό και αμφίρροπο το πρώτο μισό του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-0, με τα τέρματα των Ρέϊνα και Λέμος. Η ΑΕΚ απάντησε και εκμεταλλευόμενη τον παίκτη λιγότερο, με τον οποίον αγωνίζονταν ο Ολυμπιακός, προηγήθηκε με 7-4 στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 15:07 ο Σανίκης έκανε το 7-5 και λίγο αργότερα έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Αραπακόπουλο που δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 7-6. Πολύ καλή αμυντική λειτουργία των «ερυθρολεύκων», ο Πέτρος Κανδύλας κλέβει την μπάλα και στον αιφνιδιασμό, σε άδεια εστία, σημειώνει το 7-7. Απόκρουση του Τσιλιμπάρη, γρήγορη επίθεση του Ολυμπιακού και ο Σανίκης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, φέρνει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (8-8). Με ένα επιμέρους 5-1, μέσα σε δέκα λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, μετατρέπουν το 7-4 σε 8-9 και περνούν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Μπούμπαλο, στο 24:49. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 10-10.

Η εναλλαγή στο σκορ ανάμεσα στις δυο ομάδες συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Αραπακόπουλος έκλεψε την μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 12-11. Νέο προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» με τον Τσίλη να σκοράρει αυτή τη φορά, για το 13-12 και ο Σανίκης στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού κάνει το 14-13, φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στον αγώνα. Ένα νεκρό επιθετικό διάστημα για τους Πειραιώτες, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 19-16, δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Με δυο διαδοχικά γκολ του Δημήτρη Τζηρά, ο Ολυμπιακός μειώνει σε 21-18, στο 24:38, ωστόσο η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και με το τελικό 25-22 η σειρά των τελικών πήγε στο 1-1. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά, στον τρίτο τελικό, την Παρασκευή (24/5, 17:30), στο Ρέντη.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-4, 7-6, 7-8, 10-10 (ημ.), 11-11, 13-14, 16-15, 19-16, 21-18, 25-22

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης 2, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Νταρσουλάν, Αργυρού, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 2, Κόντης, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2