Ολυμπιακός - ΑΕΚ 23-15: Έκαναν το 1-0 οι «ερυθρόλευκοι»

Η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού επικράτησε της ΑΕΚ στου Ρέντη με 23-15 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 23-15 και έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου ξέφυγαν με τρία γκολ (7-4).

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +4 με το 12-6 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνα τους και σε συνδυασμό με το ρυθμό τους στην επίθεση κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα.

Να σημειωθεί πως στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Τσίλη και στον Δομπρή, με τους ψυχραιμότερους να παρεμβαίνουν και να ηρεμούν τα πνεύματα.

Το τελικό αποτέλεσμα αποτύπωσε την εικόνα του παιχνιδιού και την κυριαρχία των παικτών του Γιώργου Ζαραβίνα στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ.Μερκούρη».

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Δημήτρης Τζηράς ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γαρύφαλλος Μπάγιος με τρία τέρματα.

Οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στον δεύτερο τελικό της σειράς που θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα «Κ.Κασσιμάτης» στο Ο.Α.Κ.Α. την Τρίτη (21/5, 19:00).

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 23-15

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-3, 5-3, 7-4, 10-6, 12-6 (ημ), 13-7, 16-10, 18-11, 20-12, 21-15, 23-15

Ολυμπιακός: Κρητικός 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 3.

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Π. Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ρανοτύλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 2, Μυλωνάς, Νταρσουλάν, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 2.