Η ΑΕΚ που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ αντίπαλος του Ολυμπιακού

Τους «κιτρινόμαυρους» θα βρουν απέναντι τους οι Πειραιώτες στον τελικό της Handball Premier.

Η ΑΕΚ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Handball Premier, αφού νίκησε με 31-30 τον ΠΑΟΚ στην παράταση, ενώ η κανονική διάρκεια είχε ολοκληρωθεί με 26-26.

Οι «κιτρινόμαυροι» είναι και ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του πρωταθλήματος, αφού νωρίτερα οι Πειραιώτες είχαν νικήσει τον Αερωπό Έδεσσας. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 24-26, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια στέλνοντας το στην παράταση.

Στη διαδικασία της παράτασης η ΑΕΚ αποδείχτηκε πως είχε μεγαλύτερη ψυχραιμία και περισσότερες λύσεις με αποτέλεσμα να βρει εύκολα γκολ και να επικρατήσει με σκορ 31-30.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 30-31 (26-26κ.δ.)

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-11 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 22-21, 24-23, 26-26 (κ.δ.) 28-29, 30-31.

ΠΑΟΚ: Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 9, Κοκώνης 6, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Μαστορογιάννης 4, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Μπαμπατζανίδης, Κυπραίος, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Ελοζιέουα 1.

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 8, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 7, Βραζάλιτσα 2.