Άρης Νίκαιας-Ολυμπιακός 16-31: Εξασφάλισαν το πλεονέκτημα έδρας οι Πειραιώτες

Την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στη Handball Premier εξασφάλισε ο Ολυμπιακός που νίκησε εκτός έδρας τον Άρη Νίκαιας με 31-16.

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικράτησε εκτός έδρας του Άρη Νίκαιας με 31-16 για την τελευταία αγωνιστική της Handball Premier.

Οι Πειραιώτες τερμάτισαν στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου εξασφαλίζοντας έτσι το απόλυτο του πλεονεκτήματος της έδρας για τα πλέι οφ. Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα επέβαλλαν τον ρυθμό τους και είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 12-7. Η διαφορά αυξήθηκε και άλλο για τον Ολυμπιακό που πήγε στα αποδυτήρια με το συν 9 (16-7).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «νταμπλούχοι» Ελλάδας συνέχισαν να έχουν το πόδι στο γκάζι αυξάνοντας και άλλο τη διαφορά. Συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η απόσταση έφτασε τα δώδεκα τέρματα με το 31-16 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Λέμος, Κανδύλας και Ρέινα με τέσσερα γκολ ενώ για τους γηπεδούχους τέσσερα τέρματα πέτυχε ο Μελετάκος.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 16-31

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 7-11, 7-14, 7-16 (ημχ.), 9-18, 11-21, 12-23, 13-25, 14-28, 16-31

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 2, Αθανασίου 1, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 4, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 3, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Πετράκος, Ταβλαρίδης, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 3, Βίδρας, Βλαχοθανάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Μούγιτς 3, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 2, Κόντης 3, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 3, Τσίλης.

Διαιτητές: Ανταλής- Τόλιος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-1/3.