Challenge Cup: Η ΑΕΚ 30-24 την Ντιναμό Βίκτορ και πέρασε στα ημιτελικά

Η ΑΕΚ νίκησε με 30-24 την Ντιναμό Βίκτορ, ανατρέποντας τη διαφορά των 4 γκολ του πρώτου αγώνα (25-21) και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή απέναντι στη ρώσικη Ντιναμό Βίκτορ, καθώς ήθελε νίκη με τουλάχιστον πέντε γκολ διαφορά και θα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Handball Challenge Cup.

Οι κιτρινόμαυροι μάλιστα βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 10 γκολ διαφορά στο 45'.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ωστόσο η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να ανοιχτεί και προηγήθηκε στο ημίχρονο 14-9. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού πήραν αέρα και κράτησαν με ευκολία την διαφορά που τους έδωσε την πρόκριση.

Η ΑΕΚ θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Μαδέιρα- Ντίκεν, το πρώτο ματς εκτός έδρας 20-21 Απριλίου και το δεύτερο στην Ελλάδα 27-28 Απριλίου.

ΑΕΚ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ 30-24

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-3, 5-5, 7-6, 11-8, 14-9 (ημ), 16-9, 19-10, 22-12, 24-17, 27-21, 30-24

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 6, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 11, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 4, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 1, Μαζούροφ 1, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι 5, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ, Κασάτκιν, Τσόκολ 1, Οτρέζοφ 5, Πασένοφ 7, Γκρότσκι, Βολκόφ 1, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς 1.