Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 28-18: Επίδειξη δύναμης από τους Πειραιώτες

Άλλη μία νίκη κατέκτησε ο Ολυμπιακός στην Handball Premier αυτή την φορά επί του Διομήδη με 28-18.

Την νίκη με 28-18 κατέκτησε ο Ολυμπιακός στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» επί του Διομήδη Άργους για την 17η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν από την αρχή να χτίζουν μία διαφορά τεσσάρων τερμάτων(5-1), η οποία έφτασε και στο συν 8 (11-3). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 14-8.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα και στο 48ο λεπτό ξέφυγαν με 23-13. Στα υπολειπόμενα λεπτά του αγώνα οι πρωταθλητές διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους κατακτώντας άλλη μία νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό είναι η ΑΕΚ την επόμενη Κυριακή (24/2, 17:00) στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 8-3, 11-4, 13-5, 14-8 (ημχ.), 15-11, 18-12, 21-13, 23-14, 24-17, 28-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 3, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης, Μπούμπαλο 4, Κόντης 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 2.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 3, Γιαννόπουλος 2, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού, Τότος 4, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 5, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης, Μπινιάρης, Τσάτσας, Δάσκαλος. Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/3-2/2.