Ολυμπιακός-Αερωπός Έδεσσας 20-16: Καλό «ζέσταμα» ενόψει ΠΑΟΚ

Την νίκη με 20-16 κατέκτησε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Πλάτωνα κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας.

Σε μία κλειστή αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο Κλειστό Πλάτωνα στην Νίκαια ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Αερωπού Έδεσσας με 20-16 για την 14η αγωνιστική της Handball Premier. Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα παρουσιάζοντας δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι.

Ο ρυθμός του αγώνα βόλεψε τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 8-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα το οποίο και διεύρυναν σε 15-11 στο 45ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα κράτησαν την διαφορά πανηγυρίζοντας άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπούμπαλο με τέσσερα τέρματα, ενώ από τρία γκολ πέτυχαν οι Λέμος, Κρητικός και Χάλαρης.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους πρωταθλητές είναι ο ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη(30/1,19:15) στον επαναληπτικό του 32-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-1, 3-3, 6-5, 6-8, 8-8 (ημ), 10-9, 12-10, 14-11, 16-12, 19-14, 20-16

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσανίκος 1, Μανθός, Κρητικός 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 3, Ρέινα 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Χάλαρης 3

Αερωπός Έδεσσας: Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης, Τζουβάρας 2, Κράλλης 3, Θειδωρόπουλος 3, Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 4, Κεσίδης, Κυριάκου, Αρβανιτίδης, Λιόφης.