Ολυμπιακός-ΑΣΧ Πυλαίας 39-22: Συνέχεια στο αήττητο σερί

Ακόμα μία νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός στην Handball Premier διευρύνοντας το αήττητο σερί του.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του 2019 η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού καθώς επικράτησε εύκολα της Πυλαίας στου Ρέντη με 39-22 για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι Πειραιώτες επέβαλλαν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό τους και συνέχισαν την καλή τους απόδοση στο πρωτάθλημα. Τρέχοντας ένα σερί 8-0 οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα ξέφυγαν με 9-2 στο 10'.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν αλλά βρέθηκαν απέναντι στην καλή αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» που κράτησαν τον αντίπαλο τους για οκτώ λεπτά χωρίς γκολ.

Στο 20' η διαφορά των γηπεδούχων έφτασε σε διψήφιο νούμερο, με το ημίχρονο να κλείνει στο συν 12 (21-9).

Στην επανάληψη οι νταμπλούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα πανηγυρίζοντας ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας έτσι στην κορυφή της κατάταξης.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-2, 11-3, 15-5, 17-6, 21-9 (ημχ.), 24-11, 29-12, 31-14, 34-16, 37-20, 39-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 4, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 5, Κόντης 3, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 1, Τσίλης.

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ζαφείρης 3, Σαράφης 3, Τσόχας 2, Ψωμαθιανός 1, Ελέτα 2, Κουκμίσης 2, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης, Τσαναξίδης, Καλόμοιρος 3, Πετρίδης, Καβουσανάκης 2, Παπαγεωργίου 3, Αλατσατιάνος 1, Μπάτζιος.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 5/5-4/5.