Ολυμπιακός-Άρης Νίκαιας 26-15: Αήττητος στον πρώτο γύρο

Οι Πειραιώτες επικράτησαν του Άρη Νίκαιας στο ''Μ.Μερκούρη'' με 26-15 για την ενδέκατη αγωνιστική της HandBall Premier.

Την αήττητη πορεία του συνέχισε ο Ολυμπιακός στην HandBall Premier που επιβλήθηκε του Άρη Νίκαιας με 26-15 για την ενδέκατη αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα με τρία γκολ διαφορά.

Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο τέταρτο. Με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να σημειώνουν αρκετά λάθη ο Άρης Νίκαιας πήρε προς στιγμήν κεφάλι στο σκορ με 8-7.

Οι Πειραιώτες δεν άφησαν άλλα περιθώρια και ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους. Εκμεταλλευόμενοι την καλή τους αμυντική λειτουργία οι πρωταθλητές έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους συν επτά (17-10).

Στο δεύτερο ημίχρονο το πόδι παρέμεινε πατημένο στο γκάζι με τον Ολυμπιακό να κατακτά ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-8, 12-9, 14-10, 17-10 (ημ.), 21-10, 22-12, 23-13, 25-13, 25-13, 26-15

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Λιάπης, Κρητικός 4, Τζηράς 5, Καραμπουρνιωτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 2, Τσιλιμπάρηε, Άρσιτς, Αραακόπουλος, Τσίλης 1

Άρης Νικαίας: Λαδάκης , Αθανασίου, Βλάχος 2, Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουμάτος 1, Μαλανδράκης, Ταβλαρίδης, Χαρμάνης, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Χαραλάμπους 1, Βίδρας, Αντωνιάδης, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.