Ολυμπιακός-Νηρέας Αμαρουσίου 33-16: Και τώρα ο ΠΑΟΚ

Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν του Νηρέα Αμαρουσίου στο ΟΑΚΑ με 33-16 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ολυμπιακός επί του Νηρέα Αμαρουσίου με σκορ 33-16.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στους «4» της διοργάνωσης με τον πρώτο αγώνα να γίνεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ.Μερκούρη» στις 23 Ιανουαρίου.

Στο αγωνιστικό σκέλος οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα πήραν το προβάδισμα με δύο τέρματα διαφορά. Στην επανάληψη οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και ξέφυγαν με 24-14 στο 45'.

Κάπου εκεί η νίκη εξασφαλίστηκε για τους φιλοξενούμενους που είδαν τον Θοδωρή Δεληχρήστο να τραυματίζεται στο αριστερό του γόνατο λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο πλέι μέικερ του Ολυμπιακού θα υποβληθεί στις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-6, 7-7, 8-11, 9-14, 10-16 (ημ.), 11-18, 13-19, 14-23, 14-26, 15-29, 16-33.

Νηρέας (Γκούφας): Ζαλώνης 4, Στρούζας 2, Βαλκανάς, Σταύρου 1, Βαλαβάνης, Πανταζής 2, Καραδήμας, Αποστολόπουλος 2, Μανουσέλης 5, Κελεπούρης, Καρακάσης, Κατρής, Παπαϊωάννου, Πάνου, Κακαβογιάννης.
Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 4, Λέμος 5, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 3, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης 5, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Δεληχρήστος 5, Τσίλης 2.