Πρωτοπόρος ο Ολυμπιακός νίκησε και τον ΠΑΟΚ με 21-16

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 21-16 τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη και συνέχισε το αήττητο σερί του στην HandBall Premier.

Άλλη μία νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός στην Handball Premier. Αυτή την φορά οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με 21-16 και συνέχισαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Από την αρχή του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα είχαν τον έλεγχο και κρατούσαν το προβάδισμα με όπλο τους της άμυνα.

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6-1 χτίζοντας μία διαφορά πέντε τερμάτων. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στα τέσσερα γκολ με το 10-6 να αποτελεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους και πήγαν την διαφορά στο συν επτά(15-8).

Ο «δικέφαλος του βορρά» προσπάθησε να ξαναμπεί στο κόλπο της νίκης αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Λέμος με έξι τέρματα και ακολούθησε ο Τσίλης που πέτυχε πέντε.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 6-2, 8-2, 9-5, 10-6 (ημ.), 11-7, 15-9, 16-10, 17-11, 19-12, 21-16

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 3, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 6, Ρέινα 1. Ασβεστάς, Κανδύλας 1, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Δεληχρήστος, Τσίλης 5.

ΠΑΟΚ: Κοτανίδης, Αραμπατζής, Παλάσκας 2, Ντζόνο 3, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Τάσκοβιτς 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης, Κωστακίδης 5, Λοϊζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 1, Δελιάς, Γιοσμού 1.