Final Four Kυπέλλου Ανδρών: Πρώτος φιναλίστ ο ΠΑΟΚ (27-22 τον Δούκα)!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 27-22 τον ΑΣΕ Δούκα στον πρώτο ημιτελικό του 20oυ final four Kυπέλλου Ανδρών στην Χαλκίδα και έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στον τελικό του θεσμού

Το τέταρτο κύπελλο της ιστορίας του (και πρώτο από το 2017) θα διεκδικήσει την Κυριακή (07/04) στον τελικό του 20oυ final four Kυπέλλου Ανδρών, στη Χαλκίδα, ο ΠΑΟΚ!

O «δικέφαλος του βορρά» επιβλήθηκε στον πρώτο ημιτελικό του ΑΣΕ Δούκα (που κυνηγούσε τον 5ο τίτλο του) με 27-22.

Έτσι περιμένει τον αντίπαλο του που θα προκύψει από το 2ο ημιτελικό μεταξύ Πανελληνίου και Δράμας (19.00).

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια προηγήθηκε με 2-6 και 3-8. Ο Δούκας αντέδρασε και με τους Ζιβούλοβιτς-Παναγιώτου άρχισε να μειώνει την διαφορά (6-9 στο 17') και τελικά ισοφάρισαν 11-11 στο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Δούκας κατάφερε με τον Παγιάτη να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με 13-12, αλλά ο Δικέφαλος αντέδρασε και με των Παπάζογλου και Καλόμοιρου πήρε ξανά προβάδισμα με 15-18 στο 44'. Μέσα σε τρία λεπτά η Αθηναϊκή ομάδα ισοφάρισε εκ νέου με τον Γιάντσα (18-18), αλλά οι ασπρόμαυροι έτρεξαν ένα σημαντικό σερί που τους έφερε στο +4 με 19-23 πέντε λεπτά πριν το φινάλε το οποίο διαχειρίστηκε μέχρι τέλους.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΟΚ 22-27

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 4-8, 8-9, 10-11, 11-11 (ημχ), 13-13, 15-16, 16-18, 18-19, 19-22, 22-27

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Ρόντιτς 1, Παγιάτης 3, Χατσατουριάν, Μπατής 4, Κολεζάκης, Παναγιώτου 5, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν, Δικαιούλιας, Γερουλάνος 1, Γιαντσα 1, Χαριτωνίδης, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς 5, Κολλυρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 7, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 9, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Δάιος, Ρανσάνς, Τζωρτζίνης 3.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/4-3/3