Handball Premier: Η Δράμα νίκησε την ΑΕΚ (29-26) στο πρωτάθλημα πριν την υποδεχθεί για το Κύπελλο!

Η Δράμα πέτυχε τη νίκη της 16ης αγωνιστικής της Ηandball Premier επικρατώντας της ΑΕΚ 29-26 πριν την υποδεχθεί για το Κύπελλο

Την πρώτη της ήττα με τον Φρέντερικ Mπουζόν στον πάγκο υπέστη η ΑΕΚ χάνοντας στη Δράμα με 29-26 στο τελευταίο χρονικά ματς της 16ης αγωνιστικής της Ηandball Premier!

Οι δύο ομάδες, μεσοβδόμαδα, θα τεθούν αντιμέτωπες, στο ίδιο κλειστό και για τα προημιτελικά του Kυπέλλου.

Η Δράμα -που δεν είχε ξανανικήσει ποτέ την «Ένωση»! - μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση (4-2) και πήρε μια διαφορά τριών γκολ (7-4, 8-5). Η ΑΕΚ αντέδρασε, όμως και ισοφάρισε σε 8-8,

Το ματς ήταν «μία σου και μία μου» ώσπου Αραμπατζής σκόραρε στο φινάλε του ημιχρόνου και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 12-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, αν και η ΑΕΚ δημιούργησε μια διαφορά (17-20), είδε τη Δράμα να επιστρέφει (19-20) και να ισοφαρίζει σε 20-20, με το παιχνίδι στην πορεία να κινείται ισορροπημένα (21-21).

Η ΑΕΚ έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση απέναντι στην ανταγωνιστική Δράμα, η οποία δυο λεπτά πριν το φινάλε βρέθηκε μπροστά με δυο γκολ (27-25). Τίποτα δεν άλλαξε στην πορεία, με αποτέλεσμα τελικά η ΑΕΚ να γνωρίσει την ήττα με 29-26.

Ήττα που την άφησε στο -4 από τον Ολυμπιακό και ουσιαστικά έκρινε την πρωτιά στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ- ΑΕΚ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-11, 12-13 (ημχ), 14-15, 17-20, 21-21, 23-23, 25-25, 29-26

ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 7, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 1, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 3.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τίκ 2, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος 1, Τόμε, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 3, Λέμος 4, Κεδέρης 2, Σαλέμ.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-2/2