Oλυμπιακός - Μπρίξεν 37-25: Ερυθρόλευκος θρίαμβος και με δύο νίκες στην 8αδα του ΕΗF Cup!

O Ολυμπιακός μετά την χθεσινή του νίκη (23-29) -ως τυπικά φιλοξενούμενος- στην Ηλιούπολη, επί της, Ιταλικής, Μπρίξεν την συνέτριψε (37-25) κι ως... γηπεδούχος παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά του ΕΗF Cup! Tην παρθενική σε 8αδα ευρωπαϊκού κυπέλλου!

Tις νίκες του ζευγάρωσε επί της Μπρίξεν ο Ολυμπακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του ΕΗF Cup έχοντας μόνο νίκες στην ευρωπαϊκή του πορεία!

Μετά το Σαββατιάτικο 29-23, ως τύποις... φιλοξενούμενος, στην Ηλιούπολη, επικράτησε κι ως γηπεδούχος, με, το ευρύ, 37-25 με τους Πειραιώτες να προκρίνονται για πρώτη φορά στην 8αδα ευρωπαϊκού κυπέλλου στο τμήμα!

Οι Πειραιώτες μετά το 15’ όπου οι Ιταλοί ήταν κοντά (7-6), πάτησαν... γκάζι και έφτασαν σε πέντε λεπτά από το +1 στο +5 (12-7) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 18-11.

Τυπική διαδικασία ήταν η συνέχεια του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-5, 7-6, 12-7, 15-9, 18-11 (ημχ.) 21-15, 24-16, 26-19, 30-21, 33-24, 37-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή(Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 4, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5

ΜΠΡΙΞΕΝ (Μέντιτς): Βολάρεβιτς, Ατσολίν, Ντε Ολιβέιρα 6, Αρκιέρι 2, Κανέτε 2, Ε. Ιμπάλι 1, Αρ. Ιμπάλι 2, Κόρμπελ 3, Σοντάκι 2, Σόνερερ 1, Μίλεγκερ 1, Στρίκερ 5, Λουμπινάτι

Διαιτητές: Βάνια Άντιτς-Γελένα Γιακόβλιεβιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/2-0/1