Handball Premier: «Χ»αρούμενος μόνο ο Ολυμπιακός από το 21-21 με την AEK

Oλυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία 21-21 στο μεγάλο ματς της 14ης αγωνιστικής την Ηandball Premier με τους «ερυθρόλευκους», παρότι για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα δεν κέρδισαν, να διατηρούν την πρωτοπορία και το +2 στην βαθμολογία από τους δεύτερους «κιτρινόμαυρους»

Δίχως νικητή, αλλά με ...κερδισμένο έληξε το μεγάλο ματς της 14ης αγωνιστικής της Ηandball Premier.

Oλυμπιακός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στα 21 γκολ με το αποτέλεσμα να είναι ευνοϊκό για τους «ερυθρολεύκους» που διατήρησαν τη διαφορά τους (+2) από την αντίπαλο τους, γεγονός που τους καθιστά επικρατέστερους στο να τερματίσουν πρώτοι στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και να έχουν το αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ.

Δέκα μέρες μετά την αναμέτρηση τους, στο ίδιο κλειστό, για τους «16» του Κυπέλλου (όπου η ΑΕΚ επικράτησε στην παράταση αφού ο Ολυμπιακός στο τελευταίο μισό λεπτό έχασε πέναλτι και τετ α τετ...) οι μεν γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με νέο προπονητή τον Ζέλικο Μπάμπιτς (που αντικατέστησε τον Νίκο Γραμματικό) κι οι «κιτρινόμαυροι» χωρίς τον Μαρτίνοβιτς

Το ματς ήταν ισορροπημένο αλλά χωρίς ρυθμό. Oι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 3 γκολ (5-2) αλλά ισοφαρίστηκαν με την ΑΕΚ να προσπερνά μάλιστα με 7-8.

Ο Παπαβασίλης έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (9-8, 26'), όμως ο Μίλερ με δύο γρήγορα τέρματα, απάντησε (9–10) και το ημίχρονο βγήκε μ' αυτό το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα δύο λεπτά, έφτασαν να προηγούνται με 12-10.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε γρήγορα το ματς και ισοφάρισε, αλλά από ενέργειες και ασίστ του Δομπρή, ο Ολυμπιακός πήγε στο 15-13,

H AEK ισοφάρισε εκ νέου στο 44’ (17-17) και με τον Σόκολιτς πέρασε μπροστά στο 49’ (17-18).

To παιχνίδι έμεινε θρίλερ ως το τέλος. Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 19-18, με τον Παπαντωνόπουλο να κάνει μεγάλη απόκρουση στο 58’ και τον Δομπρή να κάνει το 20-18 στην επόμενη φάση.

Ο Γιόνσον μείωσε με βολίδα σε 20-19 με το πρώτο γκολ της ΑΕΚ μετά από δέκα λεπτά.

Εμεινε με λιγότερο για χτύπημα στο πρόσωπο του Δομπρή (ο Σόκολιτς αποβλήθηκε), ωστόσο ο Λιάπης έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 20-20 στα 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Βίντα και ο Μαντάλινιτς σκόραραν σε 8 δευτερόλεπτα διαφορά και το σκορ τελείωσε στο 21-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 21-21

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημ.), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.
ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 1, Κρητικός, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Μίλερ 2, Λέμος, Κεδέρης.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/2-2/2