Ολυμπιακός ΣΦΠ/Ξυνή - Δράμα 32-28: Συνεχίζουν νικηφόρα και το 2024 οι «ερυθρόλευκοι»!

Ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Ξυνή επικράτησε της Δράμας με 32-28 στο πρώτο του ματς το νέο έτος και έφτασε τις 17 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις του στην σεζόν!

Όπως ολοκληρώθηκε η περσινή χρονιά έτσι ξεκίνησε και η νέα για τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Ξυνή!

Oι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν, όχι άκοπα, της Δράμας στη Ηλιούπολη με 32-28 και συνέχισαν το απίθανο νικηφόρο τους σερί στην σεζόν όπου αγνοούν οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης σε 17 ματς της τρέχουσας σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις!

H oμάδα του Γραμματικού ξεπέρασε το σοκ του πρώτου ημιχρόνου και κέρδισε του τέταρτους Δραμινούς αποκαθιστώντας τη διαφορά των δύο πόντων από την ΑΕΚ (24π. έναντι 22)

Οι Δραμινοί για ένα ακόμη ματς ήταν ανταγωνιστικοί και προηγήθηκαν 3-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και 6-10 στο 15'.

Είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (14-17), αλλά με την έναρξη του δευτέρου, οι παίκτες του Ολυμπιακού εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι

Στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν ισοφαρίσει και στο 40' είχαν ήδη δημιουργήσει και διαφορά ασφαλείας με 22-19, που έγινε 26-20 στο 45'.

Η Δράμα κατάφερε να μειώσει στα τρία γκολ (26-23), αλλά το ματς έληξε στο +4 λίγα 24ωρα πριν τη μεγάλη μάχη με την ΑΕΚ για τους «16» του κυπέλλου

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-7, 6-10, 9-12, 12-15, 14-17 (ημ.), 18-18, 22-19, 26-20, 26-23, 29-25, 32-28

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 3, Τζίμπουλας 6, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 5, Μιχαηλίδης, Σάββας.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος 1, Λατσάκου 4, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης, Βασιλείου, Κοτσιώνης 5, Καβάζης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 2, Κόρσακ 1, Παπαδόπουλος 3, Σίνα 4.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-1/1