Εθνική Ανδρών: Φιλική νίκη (35-23) με Σλοβακία και τρίτη θέση στο «Κύπελλο Καρπαθίων»

Η Eθνική Ανδρών νίκησε τον 35-23 την Σλοβακία και κατετάγη στο διεθνές φιλικό τουρνουά «Κύπελλο Καρπαθίων» που φιλοξενήθηκε στην Ρουμανία

Στην τρίτη θέση του 45ου διεθνούς τουρνουά «Κύπελλο Καρπαθίων» που διεξήχθη στο Πιτέστι της Ρουμανίας κατετάγη η Εθνική Ανδρών κερδίζοντας στο δεύτερο της ματς στη διοργάνωση, με 35-23, την Σλοβακία.

Στην αναμέτρηση έκανε το ντεμπούτο του στην «μεγάλη» Εθνική ο 19χρονος πλέι μέικερ Δημήτρης Παναγιώτου, που σημείωσε και 2 γκολ.

Το τεχνικό επιτελείο είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Μάλλιος, Μπουκοβίνας και Τόσκας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν κυρίαρχο από το 20’ και μετά και επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του μετατρέποντας το 7-8 σε 7-14 (28’) με σερί 6-0, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 10-16.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Εθνική έτρεξε επιμέρους σκορ 8-3 και κατάφερε να φτάσει στο +11 (13-24) στο 44’. Στο τελευταίο 15λεπτο η διαφορά έφτασε και στο +13 (22-35) στο τελευταίο λεπτό, πριν οι Σλοβάκοι μειώσουν στο τελικό σκορ.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς: «Είχαμε καλύτερο ρυθμό από χθες. Ήταν σημαντικό φιλικό γιατί δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε παιδιά που η ομάδα θα τους χρειαστεί και μάλιστα ανταποκρίθηκαν. Βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα για τη χρησιμότητα του κάθε αθλητή. Είμαι ευχαριστημένος γιατί το 2ο στάδιο της προετοιμασίας μας εδώ ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα».

ΣΛΟΒΑΚΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-35

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 6-7, 7-9, 7-11, 10-16 (ημχ), 11-20, 13-21, 14-25, 17-27, 20-31, 23-35

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 2, Σάββας 1, Πασσιάς 3, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 5, Τζηράς, Δομπρής 1, Κεδέρης 2, Λιάπης 1, Παπαδιονυσίου 6, Αραμπατζής 2, Μάλλιος, Παπάζογλου 3, Τόσκας, Παναγιώτου 2, Mπόσκος 7, Μπουκοβίνας.

Διαιτητές: Σέρμπου- Βασιλέσκου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 2/2-2/5