Ξεκίνημα με ήττα η Εθνική Ανδρών στο «Κύπελλο Kαρπαθίων»

Η εθνική Ανδρών ηττήθηκε, με 31-27, από την αντίστοιχη της οικοδέσποινας Ρουμανίας στο πρώτο της ματς για το «Κύπελλο Καρπαθίων»

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Εuro του Ιανουαρίου η Εθνική Ανδρών συμμετέχει στο 45ο, διεθνές, τουρνουά «Κύπελλο Kαρπαθίων, που φιλοξενείται στο Πιτέστι της Ρουμανίας.

Στον πρώτο αγώνα της, κόντρα στην οικοδέσποινα, η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε με 31-27.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν άκρως ανταγωνιστικό και ήλεγχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του το παιχνίδι, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα 8-10 (18’), 10-13 (23’) και 13-16 στο ημίχρονο. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου με σερί 4-0 η διαφορά έφτασε στο +6 (14-20) στο 36’ και λίγο αργότερα 17-22 (42’) και 19-23 (44’).

Από εκείνο το σημείο οι Ρουμάνοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με σερί 4-0 ισοφάρισαν 23-23 στο 47’. H Εθνική μας πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 48’ (23-24) με τους Ρουμάνους να περνούν μπροστά με 25-24 στο 51’.

Η Εθνική αντέδρασε ισοφάρισε 25-25 (52’) και 26-26 (54’) αλλά στο τελευταίο 5λεπτο η Ρουμανία ήταν πιο ψύχραιμη και βρήκε τις λύσεις κερδίζοντας.

Έτσι την Παρασκευή (29/12), για τον αγώνα της 3ης θέσης, η Εθνική μας τίθεται αντιμέτωπη με την, έτερη ηττημένη της πρεμιέρας, Σλοβακία.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-27 (13-16 ημχ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 6, Σάββας 3, Πασσιάς 1, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 2, Τζηράς 2, Δομπρής, Κεδέρης 2, Λιάπης 1, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 1, Μάλλιος 2, Παπάζογλου, Τόσκας 4, Παναγιώτου, Mπόσκος 2, Μπουκοβίνας 1.

Διαιτητές: Πάρβου- Ποτίρνιτσε (Ρουμανία), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/3-2/4