Χάντμπολ: Πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός (27-23) και είναι πρωταθλητής χειμώνα

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο εξ΄αναβολής ντέρμπι την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια με 27-23 και είναι στην κορυφή με το φινάλε του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα χάντμπολ.

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στο κλειστό των Άνω Λιοσίων καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 27-23 στο εξ΄αναβολής ντέρμπι του πρωταθλήματος χάντμπολ και είναι πρώτος και αήττητος στο τέλος του πρώτου γύρου.

Το ματς ήταν κλειστό στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά ο Ολυμπιακός με ένα σερί πέντε τερμάτων έκανε το 20-18, 20-23 και στη συνέχεια κράτησε έως το τέλος τη σπουδαία νίκη επικρατώντας ξανά φέτος της ΑΕΚ μετά τον τελικό του Σούπερ Καπ. Σε 11 αγώνες είναι αήττητος με 22 βαθμούς, ενώ απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για την έδρα στα play off. Ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος και στους 16 αγώνες που έχει δώσει έως τώρα στη σεζόν για όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς

Ο Ντράγκαν Τζούκιτς της ΑΕΚ ξεκίνησε με άμυνα 5-1 με τον Λέμος στον «άσσο» για να περιορίσει την περιφέρεια του Ολυμπιακού και κυρίως τους Σλίσκοβιτς και Σάββα που παίρνουν την πλειοψηφία των επιθέσεων.

Ο Νίκος Γραμματικός από την άλλη πλευρά εμπιστεύτηκε στην άμυνα του Ολυμπιακού την κλασσική 6-0.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ μέχρι τα μισά του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο έκανε το 7-6 στο 18’, ο Νίκος Γραμματικός ζήτησε ταιμ άουτ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός… έτρεξε σερί 4-0 με 3 γκολ του Σάββα και ένα του Τζίμπουλα, τα δύο τελευταία από αιφνιδιασμό για το 7-10 στο 26’

Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνα του Ολυμπιακού που ήταν καλά διαβασμένη και είχε εξαιρετικό τον Κοτανίδη με 8 επεμβάσεις και ποσοστό 45% (8/18).
Ο Λιάπης με ωραίο τελείωμα και ο Αραμπατζής στην κόντρα έκαναν το 9-10 (27’) με τον Τζίμπουλα να σκοράρει ξανά στον αιφνιδιασμό για το 9-11 στο 28’, ενώ ο Αραμπατζής με μία ακόμα τεχνική εκτέλεση από εξτρέμ έγραψε το σκορ (10-11) του α’ ημιχρόνου.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να φτάνει και πάλι στο +3 (10-13) με τους Σλίσκοβιτς και Κανδύλα (33’). Η ΑΕΚ απάντησε με τους Λιάπη και Μάλλιο (12-13), αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις να έχει ένα σταθερό προβάδισμα 1-2 τερμάτων μέχρι το 39’ (14-16) με τον Σλίσκοβιτς να σκοράρει.

Με δύο γκολ στην κόντρα του Λιάπη και του Παπαδόπουλου η Ένωση ισοφάρισε 16-16 στο 41’. Λίγο αργότερα ο Τζίμπουλας από εξτρέμ έβαλε και πάλι μπροστά (17-18) τους «ερυθρολεύκους» στο 43’

H AEK έκανε την αντεπίθεση της και με σερί 3-0 πέρασε μπροστά με 20-18 (46’), έχοντας για σκόρερ τους Μαντάλινιτς, Αραμπατζή και Μαρτίνοβιτς.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος απάντησαν με δικό τους 5-0 για το 20-23 στο 56’ με τους Πασσιά, Κάβτσιτς, Σάββα να σκοράρει δις (το 2ο από τα 13 μέτρα) και τον Παπαβασίλη στην κόντρα.

Με τον Μαντάλινιτς η ΑΕΚ σκόραρε (21-23) για πρώτη φορά μετά από 10 λεπτά με τον Τζίμπουλα να απανταει άμεσα για το 21-24, ενώ ο Σάββας ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για τον Ολυμπιακό με τέρμα για το 21-25 στο 58’. Το τελικό 23-27 ήρθε με δύο γκολ από τον εξαιρετικό Τζίμπουλα για τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 6-5, 7-8, 8-10, 10-11 (ημίχρονο), 13-15, 16-16, 18-18, 20-21, 20-22, 23-27.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ: Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2